Klimatyczne miejsce

Zrecenzowano: 12 maja 2019
Chinaski_is_dead
Łódź, Polska

Zrecenzowano: 7 lipca 2019

Kościół odwiedziłam w nocy. Jest pięknie podświetlony - złamaliśmy ze 10 przepisów i weszliśmy przez płot - nikt nas nie gonił. Otoczenie piękne a powrót do centrum ze wzgórza bardzo malownicza. W tym budynku widać historię. A miejsce przyciąga licznych mieszkańców na wieczorne romantyczne randki z widokiem na Niemen.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
Dziękujemy, Malgosia77
Zrecenzowano: 12 maja 2019

Kościół stanowi bardzo ładne dopełnienie znajdującego się obok parku. Wyremontowany w ciekawy sposób (podzielony na starą i nową częśc) stanowi obowiązkowy punkt wycieczki po Grodnie.

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2019
Dziękujemy, Chinaski_is_dead
Zrecenzowano: 31 lipca 2018

Kościół mały, lekko skryty pośród parku, część wyremontowana część oryginalna, w środku można kupić pocztówki Grodna, których nigdzie indziej nie znalazłam. Ogólnie polecam warto się przespacerować i zobaczyć ten kawałek historii.
Jeśli chodzi o strój to weszłyśmy bez chusty i w szortach, więc można :)

Termin skorzystania z atrakcji: lipiec 2018
Dziękujemy, Ana G
Zrecenzowano: 25 czerwca 2018

Cerkiew która ze wzgórza zamkowego robiła wrażenie i spowodowała chęć jej zobaczenia. Wnętrze po lewej od wejścia to kamienno ceglana część Cerkwi ze zdobionymi ikonami. Po środku piękna nawa i ołtarz Cerkiewny, po prawej drewniana część Cerki pokryta od góry do dołu płytami GK (Cerkiew w trakcie odrestaurowywania).
Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w Grodnie – najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie, w jurysdykcji eparchii grodzieńskiej i wołkowyskiej Egzarchatu Białoruskiego. Jedyny zachowany zabytek achitektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na zachodniej Białorusi. Świątynia parafialna (w dekanacie grodzieńskim). Cerkiew została zbudowana na Kołoży przy ujściu Horodniczanki do Niemna przez księcia Wsiewołoda Dawidowicza. Jej patronowie Borys i Gleb byli równocześnie patronami jego dwóch synów[1]. Jest to jedna z najstarszych zachowanych prawosławnych świątyń w Europie północnej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1138. Była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Była odnawiana na początku XVI wieku przez Bogdana Bogutowicza. Prawdopodobnie w XVI w. powstał przy niej prawosławny monaster Świętych Borysa i Gleba. W 1635 obiekt został przejęty przez unitów, zaś w 1697 powstał przy nim klasztor bazyliański. W 1948 władze radzieckie urządziły w budynku cerkiewnym muzeum. Przywrócenie obiektowi funkcji kultowych nastąpiło w 1991.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2018
Dziękujemy, Rudolf84
Zrecenzowano: 5 maja 2018

Klimatyczny kościółek położony na wysokiej skarpie nad Niemnem. Podobno pochodzi z XII w. Budynek częściowo murowany, częściowo drewniany. Nigdzie nie znalazłem informacji dotyczącej dlaczego właśnie taka jest jego konstrukcja. Jedyne, co mi przyszło do głowy, to obsunięcie się skarpy i dobudowanie zawalonej części z drewna - ale to tylko moja hipoteza.
Obiekt jest w trakcie remontu - myślę, że zdecydowanie ciekawiej będzie jak znikną z wewnątrz wszelkie niepotrzebne artefakty

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2018
Dziękujemy, Jarosław C