Sanktuarium

Piękne miejsce, piękny różaniec

Zrecenzowano: 5 sierpnia 2019
annagV8195E

Zrecenzowano: 18 sierpnia 2019

Przyjeżdżający do Sanktuarium wierzą, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Stąd w kaplicy Matki Bożej jest wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wyrażających wdzięczność za dokonane łaski.
Figurka jest bardzo mała - mieści się w dłoni. Ładnie została wkomponowana w ołtarz.

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2019
Dziękujemy, qqaazzeeddcc
Zrecenzowano: 5 sierpnia 2019

Jechaliśmy gdzieś dalej, ale zaplanowaliśmy krótką wizytę w Gidlach, trafiliśmy na połowę mszy, po mszy był Różaniec, trochę inny od tego który odmawiam, ale bardzo mi się podobało, piękna świątynia, otoczenie, atmosfera.. Cieszę się, że byłam, że mogłam się pomodlić w tym Sanktuarium. Zdecydowanie należy tam być i się pomodlić do Matki Boskiej Gidelskiej o zdrowie..., na pewno wysłucha.

Dziękujemy, annagV8195E
Zrecenzowano: 11 października 2017

Gidle to wioska przypominająca małe miasteczko. Położona jest około trzynastu kilometrów od Radomska, nad Wartą, niedaleko Częstochowy
W Gidlach są trzy kościoły. Najwspanialszy z nich, to kościół dominikanów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej z XVII wieku. Największym skarbem tej świątyni, jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Historia głosi, że wiosną 1512 roku, gidelski rolnik podczas orki swojego pola, w miejscu gdzie dziś wznosi się klasztor, znalazł kamienną figurkę Matki Bożej, którą ukrył w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Kiedy on i jego rodzina utracili wzrok, rozpoczęto publicznie czcić i oddawać hołd figurce Matki Bożej. Figurkę przeniesiono z kościoła na miejsce jej odnalezienia i umieszczono w kapliczce w formie drewnianego słupa, którą dziś jeszcze można oglądać przy ołtarzu w kaplicy Matki Bożej W roku 1615 właścicielka Gidel, sprowadziła dominikanów, którzy mieli głosić sławę Maryi. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.
Do Gidli udaje się wiele pielgrzymek pieszych i autokarowych, aby pokłonić się Matce Bożej Gidelskiej.
Miejsce obok Jasnej Góry bardzo ważne dla katolików.

Termin skorzystania z atrakcji: październik 2017
1  Dziękujemy, Wiesława M
Zrecenzowano: 19 sierpnia 2017

Piękna bazylika, chwała dla Ojców Dominikanów za dbałość i atmosferę tego miejsca -
z dala od zgiełku dla samego siebie, wyciszenia i relaksu - parking w centrum - łatwy dojazd z głównej trasy- w bazylice- zakrystii sklepik z pamiątkami - polecam

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2017
3  Dziękujemy, mareksosnowiec
Zrecenzowano: 18 lipca 2017

Maleńka Matka Boża Gidelska, słynąca wieloma cudami, do której pielgrzymują ludzie z całej polski i nie tylko. Piękna bazylika warta zobaczenia. Aaaaaa i pamiętajcie o cudownym winku !!!

Termin skorzystania z atrakcji: lipiec 2017
7  Dziękujemy, Justyna_13