Cudo ale...

hubab2016
Straszne kolejki....

Zrecenzowano: 9 sierpnia 2019
adampC9900KG
Przeczytaj wszystkie recenzje (14 955)

Zrecenzowano: 21 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Po 19 latach ponownie odwiedziliśmy by pokazać potomnym zjawiskowe miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce parkingowe znalezione i tylko dlatego, że dostosowaliśmy się do ogółu parkującego: w lesie gdzie się da... Nie spodziewaliśmy się tłumów z każdego zakątka Europy i Azji jak na finale ligi mistrzów. Cóż. Dawno nie byliśmy. Dwie godziny stania w słońcu w kolejce przed zamkniętymi okienkami kas z powodu ... przeludnienia na trasach parku. Przekoczowaliśmy, zakup biletów, dojście do elektrycznych łodzi (naliczyłem 5 a podobno jest więcej) i jakoś poszło. Początek trasy to jak na wyprzedażach. Ani ominąć bo tłum, ani stanąć do zdjęć bo nacierający tłum. Jesteśmy współwinni. To co jest największym atutem miejsca jest tez jego zmorą. Czyli my, wczasowicze. Wrzucanie monet do jeziorek, wyrzucanie śmieci na trasie, nie wspominając o oddawaniu fekaliów... Ale jak już się udało pozostać sam na sam i nacieszyć umysł naturą nagle dwóch turystów uznało, pomimo zakazu jest czas na kąpiele. Ok. Czepiam się. Ale miało być tak jak kilkanaście lat temu. Doszliśmy do przestanku gdzie stała kolejka turystów do panoramicznej przejażdżki ciuchcią po parku. Po 30 minutach ponad 250 metrowa kolejka ledwie drgnęła. Wracamy z buta i na nasze szczęście większość wybrała opcję stania minimum kilkadziesiąt minut w kolejce. Doszliśmy i po godzinie 18-tej nie ma co już zjeść na ciepło. Zamknięte. Zostały kanapki, przekąski i napoje… Miejsce przerastające wyobrażenia, ale nie w sezonie!

2  Dziękujemy, 458konradg
Autorem odpowiedzi dotyczącej tej recenzji jest: PlitviceLakesNP, General Manager, Plitvice Lakes National ParkOdpowiedź udzielona 1 tydzień temu

Thank you for your review and for sharing your experience with us. We are glad that you decided to visit National Park but very sorry to hear you were less than satisfied with our service. This National park is highly visited and known all over the world what results with large number of visitors during the summer season. Hope that you will visit us again in some other (less crowded) season - Spring or Fall where you can experience Plitvice in whole new level. For full experience our recommendation is to take 1 or 2 days for park visit and one more day for experiencing more of surrounding of the park (horse riding, caves, ranches, adrenaline parks,... you can check them on our mobile app :) You are always welcome. Kind regards

Zrecenzowano: 13 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Jestem strasznie zawiedziona, bo stojąc w kolejce od godz. 7 o godz. 9 kasy zostały zamknięte na 2 godz. z informacją, że pierwsze wejście będzie dopiero o godz. 14. Czekając 4 godz. i tak nie mieliśmy gwarancji, że uda nam się kupić bilety. Polecam zakup biletów przez internet z min. 2-dniowy wyprzedzeniem. Jedyny minus, że nie mogliśmy tego zrobić w Chorwacji, bo bilet trzeba wydrukować.

Dziękujemy, 73annao

Thank you for your review. We are glad that you decided to visit Plitvice Lakes National Park but sorry to hear you had bad experience. This National park is highly visited and known all over the world what results with large number of visitors during the summer season. Our wish is that all our visitors experience Plitvice Lakes in the best possible way and this does not include waiting in lines. Starting this year, we limited number of visitors and introduce webshop in our official website (tickets can be purchased in advance, at least 2 days prior your arrival). We strongly recommend (especially in summer period) to buy tickets via web shop (our official website) on time to be sure you will enter the Park (in period you want and not to wait in queue). It is always more crowded in summer season then in other seasons but even then you can manage to have a nice time. We suggest that individual visitors come in very early in the morning (7:00 am) or afternoon (after 16:00 pm) when is less crowed and tickets are cheaper. Hope that you will visit us again in some other (less crowded) season - Spring or Fall where you can experience Plitvice in whole new level. You are always welcome. Kind regards.

Zrecenzowano: 9 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Miejsce totalnie zjawiskowe. Widoki wspaniale, przerastajace wyobrazenia. Zdecydowanie warto rozpoczac wycieczke od wejscia nr 1. Wybralismy trase C - optimum zeby z malymi dziecmi pokonac.
Ale.. dramatem jest ilosc ludzi z telefonami i aparatami po drodze. To co jest najwiekszym atutem miejsca jest tez i najwiekszym minusem. Trasa non stop sie korkuje bo na waskich trasach caly czas ktos robi foto i wstrzymuje wszystkich.

Miejsce warte odwiedzenia ale zdecydowanie po sezonie. W sierpniu na kontakt z natura nie mozna liczyc

Dziękujemy, hubab2016

Thank you for your review. We are glad that you decided to visit Plitvice Lakes and recognized its beauty. It is always more crowded in summer season but even then you can manage to have a nice time. We suggest that individual visitors come in very early in the morning (7:00 am) or afternoon (after 16:00 pm) when is less crowed and tickets are cheaper. We strongly recommend (especially in summer period) to buy tickets via web shop (our official website) on time to be sure you will enter the Park (in period you want and not to wait in queue). Hope that you will visit us again in some other (less crowded) season (Spring or Fall) where you can experience Plitvice in whole new level. You are always welcome.

Zrecenzowano: 9 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Jeziora piękne. Toalety poniżej krytyki. Przyjeżdżając na 9 rano stoisz półtorej godziny w kolejce, by wejsc dopiero o 14. Zła informacja od kierujących ruchem przy kolejkach, do trasy H wjezdza sie busem, na ktory sie czeka minimum godzine - by wejść o 14 trzeba stanąć o 13ub wcześniej. W kolejce jest przerwa, w miejscu ktorej mnostwo osob wpycha się, nawet o tym nie wiedząc. Kupujcie bilety online , uwaga mozna to zrobić z co najmniej 2 dniowym wyprzedzeniem.

1  Dziękujemy, adampC9900KG

Thank you for your review. We are glad that you decided to visit Plitvice Lakes National Park. Starting this year, we limited number of visitors and introduce webshop in our official website (tickets can be purchased in advance, at least 2 days prior your arrival). Tickets are available also on the spot but if there are enough tickets left (number of tickets on the spot is limited too) so we strongly recommend (especially in summer period) to buy tickets via web shop on time to be sure you will enter the Park (in period you want and not to wait in queue). Hope that you will visit us again in some other season (spring or fall when it is not so crowded) where you can experience Plitvice in whole new level. Kind regards.

Zrecenzowano: 16 lipca 2019

Wszystko co musisz wiedzieć przed przyjazdem.

Chorwacja, kierunek wakacyjny wielu Polaków. Tu na ulicach miast spotkasz więcej rodaków niż w opanowanym przez Niemcy Świnoujściu czy Międzyzdrojach. Powód takich wycieczek obu nacji ten sam. Jedziemy tam gdzie tanio. Przez globalizację podstawowe reguły działania świata są jednakowe dla wszystkich.

Jedni powiedzą oklepany temat. Drudzy, że nie jest już tanio. Trzecia osoba będzie szukać informacji bo jeszcze tam nie była, a wciąż to popularny kierunek. I właśnie dla takich osób ten artykuł. Bo i pierwsze prawdą, że temat oklepany i w sieci wiele stron, blogów i artykułów. Więc nie będę przedłużał tylko w moim tekście, tak dla odmiany od tony bezużytecznych postów na innych stronach, będą same konkrety. Drugie też jest prawdą. Z roku na rok ceny atrakcji turystycznych w Chorwacji drożeją. I tak za odwiedziny Jezior Plitwickich w 2019 roku zapłaciłem 250kun, a za wejście na mury Dubrownika 200. Celowo podaję rok, bo niedługo znowu ceny się zmienią.

Jak dojechać do Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich często znajduje się na drodze do wspaniałych plaż Zatoki Kvarner. To chyba najpopularniejsze miejsce w środkowej Chorwacji więc jak tam dojechać z Polski nie jest żadną tajemnicą. Wpisujesz w google i jedziesz, ot cała filozofia. Którą drogę wybrać? Ja jechałem płatnymi autostradami w Czechach, Austrii i Chorwacji. Resztę trasy, czyli kilkudziesięciokilometrowy odcinek Słowenii (a w drodze powrotnej Słowenii i Węgier) przejechałem unikając opłat. W nawigacji googla, jak i każdej innej, jest opcja „unikaj płatnych autostrad”.
Dla żadnej mapy położenie jezior nie jest tajemnicą. Przy Parku Narodowym są dwa wejścia, przy każdym też parking. Najpierw nawigujemy na wejście numer 1. Przy nim są te perełki jezior, które koniecznie trzeba zobaczyć, must have będąc tu. Jednak gdy nie mamy biletów, a kolejki do kas są za duże, jedziemy pod wejście numer 2.
Podsumowując, z dojazdem nie ma żadnych problemów, jak i samochód jest gdzie zostawić. Nic tylko wsiadać i jechać, a na miejscu rozkoszować się plenerem. Koszt parkingu dla samochodu osobowego to 10kun za godzinę.

Jak kupić bilety do Jezior Plitwickich

Jeżeli możesz zaplanować godzinę i dzień przyjazdu to najlepiej bilety na Jeziora Plitwickie kupić przez Internet. Wystarczy, że klikniesz w link i kupisz bilety. Pamiętaj jednak, że w przypadku wycieczek samochodowych (mam na myśli eurotripy gdzie codziennie się przemieszczamy) często jest trudno dokładnie zaplanować wyprawę. Więc uczulam by być ostrożnym i wziąć odpowiedni margines błędu, co by bilety się nie zmarnowały.
Druga możliwość to kupno biletów na miejscu, w kasach biletowych. Wówczas lepiej przyjechać jak najszybciej żeby mieć pewność kupienia biletów i zminimalizować długość stania w kolejkach. Im późniejsza godzina tym więcej ludzi. Bilety kupujemy na konkretną godzinę. Możemy przy kasie być np. o 10:50 ale dostępne bilety będą dopiero na wejście o 12:00 (wejścia są co godzinę). W kasach biletowych można płacić tylko w kunach, kartą albo gotówką. Więcej lepiej przygotuj walutę wcześniej, włącznie z 10kunami/h za parking.

Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie

Park jest czynny od 7:00-20:00. Parking 7:00-21:00. Na terenie parku wyznaczone są różnej długości ścieżki oznaczone literami. Jest też stateczek i busik w cenie biletu. Dzięki nim można przejechać między przystankami nie tracąc sił. Przed wejściem są broszury z mapami i opis długości tras. Są też pięknie opisane wraz z mapami na tej stronie. Z niej można pobrać również aplikację ale osobiście z niej nie korzystałem więc nie wiem na ile jest pomocna podczas zwiedzania.
Jednak spokojnie z tym planowaniem. Nie koncentruj się na jednej tylko trasie, bo na miejscu pewnie i tak zmienisz swoje plany. Skupiłbym się żeby wygospodarować określoną ilość czasu, a o trasie decydować na miejscu. Moją rekomendacją jest rozpocząć trasą A, a potem improwizować wedle uznania. Najpierw, póki słońce nas nie spali, obejść najlepsze atrakcje. Włącznie z 78 metrowym wodospadem. Wracając mijamy przystanek busika i tutaj zaczyna się pole do popisu. Must have mamy już za nami więc teraz można się bawić trasą. Ja podjechałem busikiem z St1 do St2, tam złapałem stateczek, nim zrobiłem cała trasę P1-P2-P3 i ścieżkami wróciłem na parking. Oznaczenia pochodzą z mapy jezior, patrz następny punkt.
Na jeziora można się udać również na trekking (mam na myśli takie energiczne chodzenie szybkim tempem) i nawet rower. Jednak osobiście mam obawy co do tych form wypoczynku przy jeziorach. O ile trekking można zrobić tu fantastyczny, bo trasy są potężne i terenu dużo. To jednak tłumy ludzi skutecznie odbierają mi energię witalną i po chwili nie chce mi się już maszerować i ich omijać. Z rowerem mam podobnie.

Nie ma dużo tych informacji, bo zaplanowanie wycieczki do Jezior Plitwickich jest proste. A warto odwiedzić te kaskadowe, połączone wodospadami, zbiorniki wodne. Cały Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę UNESCO, więc to doskonała rekomendacja by zwiedzić to miejsce. Mi osobiście się bardzo podobało. Unikatowe miejsce. Pełno tu cudownych miejsc na przepiękne zdjęcia. Jedna z wycieczek, którą zapamiętam na długo.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
2  Dziękujemy, dozoba
Autorem odpowiedzi dotyczącej tej recenzji jest: PlitviceLakesNP, General Manager, Plitvice Lakes National ParkOdpowiedź udzielona 3 sierpnia 2019

Thank you for your review, great rating and taking the time to provide us with such detailed feedback about your visit and for suggestions to help other visitors plan their sightseeing. It is very important to be well organized, informed (in that way you can manage to avoid the crowd, study the trails and decide which one is more suitable for you). Visitors can check lake tour programs by visiting our web site and find one most convinient for themself. We have mobile app which can also guide you through the park and gives advices for what to visit in area.
Hope that you will visit us again in some other season where you can experience Plitvice in whole new level. Or maybe even visit some attractive destinations (other national parks, nature parks, cave parks, adrenaline parks…) that are in surrounding of Plitvice lakes (you can check them on our web site) or try yourself in local cuisine, horse riding, zip line, ect..
Kind regards