Kijów
Warto

Polecam zwiedzanie nie tylko dla wiernych ale i turystycznie. Cudowne przeżycie. Trzeba... Przeczytaj więcej

dohass
Warszawa, Polska
Piękne i tajemnicze, ociekające bogactwem miejsce. Warte zobaczenia.

Zrecenzowano: 17 września 2019
Wiktika2
Przeczytaj wszystkie recenzje (3 631)

Zrecenzowano: 17 września 2019

Warto zobaczyć. Piękne i tajemnicze, ociekające bogactwem miejsce. Warte zobaczenia. Szczególnie podziemia z trumnami robią wrażenie i koniecznie kupcie świeczkę.

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2019
Dziękujemy, Wiktika2
Zrecenzowano: 28 lipca 2019

Wśród licznych zabytków Kijowa Ławra i katedra to miejsca obowiązkowe. Na zwiedzanie Ławry zarezerwować trzeba ładnych kilka godzin i dobrze zrobić to z przewodnikiem. Na bieżące opowie dzieje monastyru, legendy z nim związane i zaprowadzi do miejsc do których sami byśmy nigdy nie trafili jak np. ukryty dach. Sama Ławra to dwie zupełnie odrębne części. My zaczęliśmy od dolnej, ściśle związanej z kultem prawosławia. Wstęp nie jest tu biletowany, obowiązują za to surowe zasady dotyczące ubioru. Wykluczone krótkie spodenki, spódniczki, panie obowiązkowo nakrywają głowę. Wchodząc do słynnych pieczar kupujemy świece trzymając je zgodnie z tutejszym obyczajem (są instrukcje). Wędrujemy w ciszy wśród pielgrzymów i mumii mnichów, mrok rozświetlają tylko świece. Tak jak kiedyś w świątyniach Kapadocji tu także poczułem sacrum. Tzw. bliskie i dalekie pieczary łączy ciekawy, kryty trakt pieszy. Część górna Ławry, biletowana, ma zupełnie inny charakter. Jej głównymi atrakcjami są współczesne muzea (m.in. książki i miniatur) oraz Wielka Dzwonnica i sobór Zaśnięcia Matki Boskiej (Uspienski), odbudowany w 2000 r. . Oryginalny zniszczyło w 1941 r. NKWD, próbując winą obciążyć Niemców. Sobór imponuje rozmachem rekonstrukcji, szczególnie wnętrza. Obok Ławry warto zwrócić uwagę na pomnik tzw. Afgańców czyli żołnierzy poległych w ostatniej wojnie imperium oraz koniecznie odwiedzić Muzeum Głodu (po drodze do stacji Arsenalna).

Dziękujemy, Marcin66
Zrecenzowano: 12 lipca 2019

w Kijowie jest niewiele miejsc do zwiedzania ale to miejsce wymaga atencji.Niesamowite miejsce . Tu należy przyjechać i zobaczyć inną kulturę, wychodząc z obiektu zwrócić uwagę należy na pomnik żołnierzy poległych w Afganistanie

Dziękujemy, zbigi13
Zrecenzowano: 5 czerwca 2019

Koniecznie trzeba zobaczyć, polecam przeznaczyć min 2-3 godziny. Udało się nam znaleźć na miejscu przewodnika anglojęzycznego (w biurze, koło wejścia do caves), który oprowadził nas po podziemiach i opowiedział legendy o świętych prawosławia. Wycieczka po samych podziemiach to około 1,5h. Dobrze jest być w długich spodniach, kobiety proszone są o nakrycie głowy chustką. Przy wejściu do podziemi można (a nawet trzeba) wypożyczyć nakrycie głowy i płachtę podobną do spódnicy, żeby się okryć.

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2019
3  Dziękujemy, Korklara
Zrecenzowano: 15 maja 2019 z urządzeń przenośnych

Można wejść z dwóch stron. Wejście płatne i należy kupic najpierw bilet w kasie. Mozna wejść na wierzę za dodatkową opłatą.

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2019
Dziękujemy, 623tomaszk