Marrakesz
Ma klimat , uwaga na naciągaczy

Medyny są tradycyjnym miejscem miejskiego handlu a krajach arabskich . Ta w Marrakeszu jest... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano: 8 września 2019
189szczepans
Warszawa, Polska
Warto zobaczyć

Zrecenzowano: 12 maja 2019
ulek87
Kraków, Polska
Przeczytaj wszystkie recenzje (17 541)

Zrecenzowano: 10 sierpnia 2019

Medynę otaczają mury obronne. Te fortyfikacje ciągną się prawie przez dwadzieścia kilometrów, wysokość murów sięga dziewięciu metrów, a szerokość nawet dwu. Bramy miejskie, jak i bramy wewnętrzne są ciekawie zdobione.
Medyna w Marrakeszu jest niesamowitym labiryntem uliczek, w którym łatwo się zgubić. Medyna to królestwo souków, czyli targowisk. Wąskie, kręte uliczki, a wzdłuż nich stoiska uginające się pod ciężarem przeróżnych towarów i mnóstwo sprzedawców, wciskających turystom co tylko się da. Niekończący się labirynt , tłum, gwar, chaos. Pomiędzy pieszymi przemieszczają się rowerzyści, motocykliści i osiołki. Każdy ma swój sygnał ostrzegawczy. W większości uliczek jest gorąco, brudno i nieprzyjemnie. Ale są miejsca ciekawsze i w miarę spokojne, na przykład na suku Attarine gdzie są wyroby z mosiądzu, miedzi, ze zdobieniami z brązu lub złota, czy piękna ceramika. Pośród tego gąszczu są też małe hoteliki. Jeżeli coś kupujecie to przy umiejętnym targowaniu cena początkowa może spaść nawet o połowę. Sprzedawcy oprócz marokańskich dirhamów przyjmują każdą wymienialną walutę.

Dziękujemy, Ewa781
Zrecenzowano: 21 czerwca 2019

Medina to z pewnością główna atrakcja w Marrakeszu. Spacer wąskimi uliczkami i targowanie się z handlarzami miały nieodparty urok. Biżuteria, ceramika, przyprawy, minerały, wyroby z drewna... Jeśli jednak ktoś ceni przede wszystkim ciszę i spokój, to medina nie przypadnie mu do gustu. Od innych znajomych słyszałem, że Marokańczycy są bardzo otwarci i chętnie pomagają turystom, więc przestrzegam przed tubylcami wskazującymi palcem jakiś kierunek i mówiącymi, że w tę stronę do Placu Jamaa El Fna (mówią sami z siebie, bez pytania). Jeśli pójdzie się we wskazywaną stronę, to zaczną mówić o berberyjskim festiwalu kolorów itd., prowadząc przy tym w jakieś zaułki, co skończy się utratą pieniędzy.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2018
Dziękujemy, jedrek_rakoczy
Zrecenzowano: 2 czerwca 2019

Miejsce pełne naganiaczy, naciągaczy, chaosu... Trzeba uważać, duży hałas, niesamowita ilość handlarzy i sklepów, straganów itp...

Termin skorzystania z atrakcji: luty 2019
Dziękujemy, Patryk M
Zrecenzowano: 20 maja 2019 z urządzeń przenośnych

Chodząc uliczkami przy Placu Jamal mężczyzna zaproponował nam, że za 100D oprowadzi nas po farbiarni i rzemieślnikach skór zgodziliśmy się mama chciała kupić torebkę. Oprowadził nas mama kupiła torebkę zapłaciliśmy 100D za dwugodzinną dosyć ciekawą wycieczkę po czym przekazał nas kilku młodym chłopakom, którzy mieli wyprowadzić nas z labiryntów z powrotem na Plac Jamal. Niestety okazali się bandą młodych bandziorów wprowadzili nas w ślepą uliczkę i kazali oddać wszystko co mamy na szczęście zobaczyliśmy sklep wbiegaliśmy do niego krzycząc o pomocy. Sklepikarz pomógł nam, wezwał taksówkę i wróciliśmy do hotelu. Pierwszy dzień w Marakeszu i mamy już dosyć wrażeń. Nie polecam zapuszczać się w uliczki mediny to bardzo niebezpieczne i nie wolno ufać nikomu kto proponuje jakiekolwiek oprowadzanie po okolicy działają jak mafia by na końcu zostawić Cię bez niczego.

2  Dziękujemy, Navigator788222
Zrecenzowano: 12 maja 2019

Jest to chyba najsłynniejsze miejsce w Marakeszu, więc na pewno warto zobaczyć. Choćby nawet po to, by na własne oczy zobaczyć jaki tam gwar. Polecam po zachodzie słońca, gdy na ulice wychodzą tancerze, grajkowie, aktorzy. I gdy "naganiacze" ze straganowych restauracji po wychwyceniu języka ojczystego wołają "Magda Gessler, masakra", "Robert Makłowicz mniam" :D

1  Dziękujemy, ulek87