Marrakesz
Marrakesz w całej swej okazałości

Plac jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Marrakeszu i zdecydowanie warto go... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano: 17 lipca 2019
jedrek_rakoczy
Krosno, Polska
Rynek główny Mareakeszu

Dżamaa al-Fina to rynek w samym sercu Marrakeszu. Dostaniemy tutaj dosłownie wszystko. Zaczynając... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano: 11 września 2019
AdrianZalewski
Białystok, Polska
Przeczytaj wszystkie recenzje (50 900)

Zrecenzowano: 20 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Kultowe miejsce w centrum Marrakeszu. Trochę niebezpieczne ze względu na zaczepiających. Jednorazowa wycieczka na plac w zupełności wystarczy. Tanie jedzenie.

Dziękujemy, chabzda
Zrecenzowano: 14 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Miejsce gdzie znajdziemy kompletnie wszystko! Kobry, hennę, torebki, buty, daktyle i odjazdowy świeży sok z pomarańczy :)

Dziękujemy, 668katarzynar
Zrecenzowano: 10 sierpnia 2019

Koniecznie trzeba zobaczyć, jest tam prawdziwie marokański klimat, choć przyjemnie nie jest.
Jemaa El Fna uchodzi za serce Marrakeszu, jest to chyba najsłynniejszy plac miejski w Maroku. Nie wiadomo co tak dokładnie oznacza jego nazwa, można ją tłumaczyć jako „ plac bez meczetu” lub jako „zgromadzenie umarłych”. Plac służył jako miejsce publicznych egzekucji. Ścinano tu głowy skazańcom, czasem nawet kilkudziesięciu naraz. Potem prezentowano je nabite na pale zgromadzonej na placu i na murach miejskich publiczności. Jest tam niesamowity zgiełk, są Berberzy którzy za 10 drahm (lub więcej), uśmiechają się do zdjęć, zaklinacze węży, muzykanci, tancerze, kobiety wykonujące tatuaże z henny i różnego rodzaju sprzedawcy dóbr wszelakich. W ciągu dnia jest tu bardzo tłoczno, ale plac rozkręca się wieczorem i ludzi jest jeszcze więcej. Po zachodzie słońca miejsce wypełnia się dziesiątkami jadłodajni na wolnym powietrzu. Rozkładane są stoliki licznych barów, które serwują lokalne potrawy. Warto spróbować smażone owoce morza, zjeść porcję gotowanych w wywarze ślimaków lub napić się wspaniałego soku z wyciskanych na miejscu pomarańczy, tanio i smacznie. Można też zrobić zdjęcia z tarasu widokowego którejś z knajpek, uwaga brak kart menu, na cenę kawy czy innych napojów trzeba się umówić przed zamówieniem.

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2019
Dziękujemy, Ewa781
Zrecenzowano: 28 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Bardzo natrętni ludzie. Niestety obowiązkowy punkt żeby zobaczyć Ale nie warty powrotu. Wieczorem mnóstwo straganów z jedzeniem. Jedzenie to jest w cenie normalnych restauracji a w mojej opinii jest od nich gorsze jest jakościowo I smakowo. W dzien na targu zaklinacze węży, pseudo treserzy małp, którzy męczą zwierzęta trzymając je na łańcuchu. Wyciskanie świeże soki pyszne.

Dziękujemy, spootman
Zrecenzowano: 22 lipca 2019

Nie wiadomo dokładnie, jak powstał. Także pochodzenie nazwy nie jest znane, uważa się, że oznacza ona „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych”, które nawiązywać ma do targów niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj aż do XIX wieku. Historia tego miejsca zgoła odmienna niż dzisiejsze przeznaczenie. Moje odczucia a byłem w tym miejscu 3 dni są bardzo negatywne. Tyle się mówiło o kuchni , o tym że tam nocą można zjeść prawdziwe marokańske specjały od lokalnych Marokańczyków . Wszystko pachnące, świeże , gra muzyka.... No właśnie i tu się zaczyna problem. Jak dla mnie (a jadłem w całym praktycznie rejonie potrawy) To chyba najbardziej niedopracowane i ronione potrawy na szybko pod zdobycie szybkie łatwej kasy. Kupując Harirę dostałem zupę zagęszczona mąką. Danie z tadźina nie doprawione . Soki owszem super cacy wygląda na tacy ,ale gdy już poprosiłem o wyciskany dostałem już przygotowany z kubeczka pod stołem, no chyba nie oto tu taj przecież chodziło. Naciągaczy na wszystkie możliwe sposoby setki. Od pieniędzy za zdjęcie po ,kasę za pokazanie drogi. kombinatorzy na każdym kroku ,spodziewałem się tego w jakimś stopniu ,ale tutaj na żywo przerosło mnie to już po jednej godzinie pobytu.. Jeśli jesteś turystą który nie boi się głośnej monotonnej muzyki , ,jesteś odporny na zaczepki. Znasz dobrze francuski, robinie zdjęć nie jest Ci do niczego potrzebne . Jesteś w stanie tam funkcjonować

Dziękujemy, Sebastian7979