Wrzesień to idealna pora na zwiedzanie

We wrześniu kolejek nie było. W ramach jednego biletu obejrzeliśmy zarówno wiwarium, jak i wystawę... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano 2 dni temu
Selenida
Wałbrzych, Polska
Czy wiele się tam zmieniło od roku 1969?

Byłam wtedy w pięknej wsi koło Lublany, o nazwie Vrhnika. Tam moi znajomi, Słoweńcy, mieszkali w... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano 1 tydzień temu
Henryka D
Bydgoszcz, Polska
Przeczytaj wszystkie recenzje (6 110)

Zrecenzowano: 1 września 2019

Dzień przed odwiedzeniem jaskini warto zakupić przez internet bilety niezbędne do zwiedzania jaskini i zamku. Są one dość drogie, ale dzięki temu zakupowi otrzymujemy 10% zniżki. Koszt po zniżce dla dwóch osób to 77 euro. Bilety nabywamy na konkretna godzinę. Zwiedzanie tych jaskiń odkrytych w 1818 roku odbywa się w zorganizowanych grupach. Na miejsce zwiedzania zawozi nas pierwsza na świecie jaskiniowa kolejka elektryczna. Fascynująca podróż po podziemiach trwa jakiś czas i należy uważać by nie było przykrego spotkania ze skałami, które omijamy o centymetry. Kolejka przejeżdża przez kilka przepięknych sal: balową, gotycką i dociera do stacji końcowej skąd czeka nas wyprawa do Wielkiej Góry zwanej też Kalwarią. Następnie trasa wiedzie do Rosyjskiego Mostu (spektakularny widok) i dalej do wielu mniejszych sal. Mijasz skały stalagmity i stalaktyty w różnych kolorach. Gdzieniegdzie zebrała się woda, w której odbijają się skały tworząc przepiękne miraże. Pod koniec zwiedzania zobaczysz proteusa - najważniejszego mieszkańca tych jaskiń - zwanego ludzką rybą kryjącego się w wielkim akwarium. Maskotki z tym stworem i inne pamiątki z nim związane znajdziesz w Postojnej wszędzie. Będąc w Postojnej na samym początku w kasach (gdzie wymieniasz rezerwację internetową na bilety) warto zaopatrzyć się w przewodnika elektronicznego w języku polskim. Wiele fascynujących rzeczy można usłyszeć podczas wędrówki po jaskini w wyraźnie oznaczonych miejscach zmiany numeru opowieści. Ponadto znajdziesz się w grupie osób mówiących w rzadszych językach (niż angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański czy też francuski) i dostaniesz własnego przewodnika (j.angielski). Ta grupa zawsze jest najmniejsza. W taki sposób sprawnie zwiedzisz całą jaskinię, bez zbytniego poganiania i pośpiechu. Po dotarciu na stację końcową możesz zaopatrzyć się w wiele pamiątek, skorzystać z toalety by potem zająć miejsce w kolejce by wrócić na powierzchnię. Całość zwiedzania trwa prawie 1,5 do 2 godzin. Oczywiście pod ziemią jest stała i niska temperatura w granicach 10 stopni. Przygotuj się na zmianę temperatury zwłaszcza latem. Caly system jaskiniowy Postojnej ma 24 km długości, my zwiedzamy jedynie 5 km, z czego 3,5 pokonujemy kolejką. Wrażenia i tak są niesamowite. CUDowna jaskinia.

1  Dziękujemy, sanok2007
Zrecenzowano: 20 sierpnia 2019

Bilet wstępu jest dość drogi, szczególnie jeśli chcesz zwiedzić również zamek i nie masz zniżek, ale warto, na prawdę warto. Doskonała infrastruktura i organizacja, personel służy pomocą juz od parkingu. Kolejka w sierpniu była długa ale nie staliśmy dłużej niż 30 minut. Jaskinia robi ogromne wrażenie, na początku jedziemy kolejkom a potem chodzimy na piechotę. Całe zwiedzanie trwa około 1,5h i warto się ciepło ubrać. Można kupić bluzę na miejscu ale wiadomo, że cena jest wysoka. Po wyjściu z jaskini(jeśli kupiliśmy bilet na zwiedzanie zamku) czeka na nas autobus, którym jedziemy dość długo- nie rezygnujcie z autobusu, na miejscu nie ma gdzie zaparkować!!! Polecam

Dziękujemy, marta923
Zrecenzowano: 17 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Jest super! Warto zrobić przystanek, przespać sie w okolicy a jest gdzie, i jeden dzień poświęcić na jaskinie i zamek. Jaskinie robia mega wrażenie. Uwaga zimno!!! Do tego świetna organizacja parkingów, transportu shuttle bus, i całkiem spoko pizza :-)

Dziękujemy, PiotrG77
Zrecenzowano: 14 lipca 2019

Wspaniała jaskinia z bogactwem form krasowych. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny. Część jaskini ogląda się jadąc kolejką elektryczną a następnie już piechotą z przewodnikiem. Piękna rzecz i warta zobaczenia. Polecam.

Dziękujemy, 73Marco
Zrecenzowano: 3 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Super miejsce, atrakcja dla dzieci (nasz 5 letni syn był zachwycony) i dorosłych, można zakupić przewodnik audio po polsku. Warto ubrać się na długi rękaw bo czas zwiedzania to około 1,5 godziny. Warto być wcześniej bo wejścia są o pełnej godzinie, a nie zawsze uda się załapać na najbliższą, my przyjechaliśmy o 12:20 a weszliśmy o 14. Restauracja czynna od 11 do 15

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
Dziękujemy, irekfor