Dobrze spędzony czas

Udałem się z rodziną w sobige. Ciekawe muzeum w którym można się na prawdę dużo dowiedzieć a nie... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano 3 dni temu
Tynosczyk
Żydzi w Polsce

Znakomite muzeum. Pokazuje historię narodu żydowskiego w POlsce na przestrzeni 1000 lat. Muzeum... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano 5 dni temu
Gerd G
Przeczytaj wszystkie recenzje (3 947)

Zrecenzowano: 5 września 2019

Dotychczas muzea nie kojarzyły mi się z bardzo ciekawymi miejscami. Po wizycie w Polin zmieniam zdanie. Tematyka muzeum może być dla kogoś bardziej albo mniej interesująca ale forma na każdym powinna zrobić wrażenie. Polecam

Termin skorzystania z atrakcji: luty 2019
Dziękujemy, TomBudzyn
Zrecenzowano: 30 sierpnia 2019

Jeśli wydaje Ci się, że muzea są nudne, to powinieneś iść do POLIN. Nowoczesne, interaktywne i takie jak muzea powinny wyglądać w XXI wieku. UWAGA: po wizycie w tym muzeum będziesz miał naprawdę wysokie wymagania do kolejnych.

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2019
Dziękujemy, Remfix
Zrecenzowano: 26 sierpnia 2019

Miejsce krzewienia głównie zakłamań historycznych i rasizmu skierowanego przeciwko Polakom. To jest skandal, że ośrodek zachowań rasistowskich nie zajął się tym miejscem.

6  Dziękujemy, Rafi F
Zrecenzowano: 23 sierpnia 2019

W dzisiejszym świecie historia narodu żydowskiego kojarzy się właściwie wyłącznie z tragiczną historią II WŚ. Spodziewałam się zatem dość jednotematycznego podejścia (zwłaszcza, że Muzeum jest finansowane (współfinansowane?) przez żydowską instytucję, a te jak wiadomo, są nieco przewrażliwione. Zaskoczenie było ogromne.
Po pierwsze - muzeum jest ogromne. Podzielone na sale wystawowe, traktujące o konkretnych okresach historii
Po drugie - wchodzimy przez interaktywny las - bo Żydzi są w Polsce od zawsze. Bodaj od Mieszka, albo jeszcze wcześniej
Po trzecie - oczywiście, że historia XX wieku też ma tu swoje miejsce. Ale nie jest przedstawiona jako główna. za co należą się największe gratulacje.
Żydzi mają swoje miejsce w historii Polski i to jest tu pokazane prześlicznie.
Co mi się najbardziej podobało?
Tory, księgi, historie ludzi - wszystko w wersji interaktywnej, ale zaawansowanej. MOżna siedzieć godzinę i słuchać opowieści po polsku, jednocześnie mając przed oczami hebrajski tekst.
Zrekonstruowane wnętrze synagogi drewnianej - wspaniałe !
Wraz z mapą drewnianych synagog w Polsce, z których oczywiście, już żadna nie ocalała.
Obawiałam się tego pobytu, ale obawy były niepotrzebne. Weszłam z wiedzą nikłą na temat tego narodu, wyszłam świadoma czego muszę się dowiedzieć. Przy następnym pobycie w Warszawie koniecznie odwiedzę muzeum raz jeszcze. I jeszcze raz. Bo 1000 lat historii i związków z Polską nie da się ot tak przyswoić przy kilkugodzinnym pobycie.

PS. Jeśli nie jesteście muzealnikami i właściwie nie lubicie tego rodzaju atrakcji - poświęćcie kilka godzin. Jesli lubicie - koniecznie cały dzień.

Ja jestem połowicznie muzealnikiem, ale nie lubię muzeów za szybą. Do tej pory znalazłam tylko 3 muzea, które mnie urzekły i chętnie wracam.
- Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
- Arcybogate Muzeum Archeologiczne w Heraklionie (ze względu na zbiory, choć za szybą)
i właśnie Polin, który dostarczył mi najwięcej infrmacji i świadomości, że nie mam pojęcia o ludziach, którzy tu mieszkali (mieszkają) od wielu, wielu pokoleń.

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2019
Dziękujemy, Kasia T
Zrecenzowano: 21 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Muzeum za pieniądze Polaków, przeciwko Polakom. Natomiast Żydzi pięknie wybieleni, ani słowa o żydowskim gestapo, żydowskich oprawcach i ich kolaboracji z Niemcami.

1  Dziękujemy, Piotr S