Wiejski strój poznański

Zrecenzowano: 26 listopada 2017
VisitorKiezix
Warszawa, Polska

Zrecenzowano: 19 czerwca 2018

Wydaje się, że nazwa właśnie otwartej wystawy to oksymoron. Jak w mieście może się wykształcić strój wiejski? Będąc przejazdem w rodzimym Poznaniu dowiedziałam się na wystawie i wernisażu, że od początku XX wieku do lat 80-tych był to strój służących. Młode dziewczyny przyjeżdżały do Poznania w poszukiwaniu pracy, z wiosek w promieniu 50-60 km od Poznania. Strój ten, w odmianach codziennej, odświętnej czy "do gości" był kompilacją strojów lokalnych, dostosowanych do wymogów życia miejskiego i pracy. I co ciekawe, maskował kobiece kształty służących - niestety nie zawsze skutecznie. Przypadkiem trafiłam na wernisaż i wystawę, ale mogłam ją zwiedzić dzięki przychylności organizatorów. Choć wystawa nie jest duża, było to dla mnie bardzo ciekawe i ważne doświadczenie. Przypomniałam sobie starsze panie w brązowych kubrakach i ciemnych spódnicach, które widywałam na ulicach Poznania jeszcze w latach 70. Błękitny żakiet Cioci Leokadii, wychowującej dzieci mojej babci, pamiętam jak przez mgłę i chyba bardziej ze zdjęć (które były przecież czarno białe). Dzięki wystawie zrozumiałam, że jej strój był także świadectwem i opowieścią jej życia. A zdjęcia nabrały kolorów.....

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2018
Dziękujemy, Krystyna K
Zrecenzowano: 26 listopada 2017

Bardzo miłe miejsce. Jest tu wiele ciekawych eksponatów z tradycji i muzyki Polskiej i trochę zagranicznej. Byłem o kresie gdzie prezentowano ołtarz duchów z Meksyku i i Ikony z Grecji.

Termin skorzystania z atrakcji: listopad 2017
Dziękujemy, VisitorKiezix
Zrecenzowano: 1 lutego 2017

Uwielbiam muzea etnograficzne w szczególności polskie, bo mamy czym się szczycić w tym zakresie: bogactwo strojów, haftów, instrumentów, kapel, malunków na szkle itd. itp. I to bogactwo kolorów przy okazji - takie kipiące energią.
A tu? Przy wejściu jeden strój ludowy, w klatce schodowej piękne, stare drewniane krzyże, wyżej była akurat wystawa prac dzieci dotycząca żłóbka i stajenki. Bardzo mi się podobała fantazja dzieci dotycząca ukazania tego faktu a to w markecie, a to w aucie, różne koncepcje i różne wykonania urzekające i wzruszające.
Na następnym piętrze weszłam do jakiejś ciemnicy. Najpierw pomyślałam, że może masonika są prezentowane w takiej tajemniczej aurze, potem, że zwyczaje funeralne - może jakieś urny, portrety trumienne? Ale nie - tak postanowiono pokazać zbiory muzeum z okazji jubileuszu! No, twórca projektu tej wystawy powinien za karę przychodzić tu codziennie. Piękne (chyba?) rzeczy w tym ponurym anturażu całkowicie straciły swój urok, a zaczęły straszyć. Może o to chodziło? Że niby takie duchy przeszłości? Na dodatek całkowicie to wszystko było przemieszane, polskie obok obcych bez składu i ładu - żadnej myśli przewodniej, misz-masz i total chaos! Edukacyjny walor wystawy tak jak i estetyczny całkowicie został zatracony!
W tych ciemnych ścianach i ciemnościach świeciły nad szklanymi gablotami ostre punktowe światła - w krótkim czasie bolały oczy i odechciewało się czytać, bo było to po prostu bardzo męczące.
Baaardzo się rozczarowałam, mam nadzieję, że szybko ten rodzaj eksponowania sztuki ludowej zostanie zmieniony i na zawsze zarzucony. Póki co - nie polecam!

Termin skorzystania z atrakcji: styczeń 2017
1  Dziękujemy, aleksandradudek
Zrecenzowano: 18 lipca 2015

Muzeum szczyci się bogatymi zbiorami przedstawiającymi kulturę i stroje Wielkopolski. Eksponowane różne narzędzia, którymi posługiwano się w dawnych czasach, stroje ludowe oraz wiele innych ciekawych i interesujących przedmiotów wprowadzają w zachwyt ale również wzbogacają naszą wiedzę. Muzeum poprzez wystawy stałe jak i czasowe chce nam przybliżyć kulturę, stroje pochodzące z Wielkopolski ale również z innych części świata, ukazując różnice ale również podobieństwa w tych kulturach. W zachwyt wprowadzają eksponaty, które znajdują się w ciemnych salach, gdzie każdy z osobna eksponat jest podświetlany małymi lampkami. Muzeum jest płatne z wyjątkiem sobót gdzie wejście jest bezpłatne.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2014
1  Dziękujemy, MariaF1988
Zrecenzowano: 5 stycznia 2015

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu - usytuowane jest w odległości krótkiego spaceru od Starego Rynku. Zobaczymy tam wiele zabytków sztuki ludowej. Szczególnie piękna jest kolekcja rzeźb drewnianych. Jednak bardzo interesująca jest także ekspozycja strojów ludowych z różnych rejonów Polski i Wielkopolski. Urzekają swoją odmiennością i barwnością, stroje odświętne, zakładane na specjalne wydarzenia. Zobaczymy tam też rozmaite sprzęty domowe - od bardzo dawna nie używane. Oglądając wystawione w poszczególnych salach przedmioty, widzimy jak żyli dawni mieszkańcy wsi. W muzeum wszystkie eksponaty są pokazane bardzo interesująco. Naprawdę warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Poznaniu.

Termin skorzystania z atrakcji: grudzień 2014
Dziękujemy, Exacter