Miejsce zadumy.

Po wielu latach powróciłem na lubelski Majdanek. I muszę przyznać, że miejsce to cały czas zmusza... Przeczytaj więcej

Jacek_ze_stolicy
Warszawa, Polska
Warte obejrzenia!

Zrecenzowano: 28 lipca 2019
monika_fishman
Brno, Republika Czeska

Zrecenzowano: 11 sierpnia 2019

Piątkowy wieczór. Kilkanaście tys. ludzi na Starym Miecie. Oblężone restauracje i kawiarnie. Miasto tętni życiem i bawi się.
Sobotnie popołudnie. Na terenie KL Lublin kilkadziesiąt osób.
Ekspozycja może nie tak wstrząsająca jak w Oświęcimiu, ale dobrze pokazuje warunki zycia więżniów.
Wstrząsające wrażenie robi widok 400 tys. par butów.
Słyszałem język angielski , włoski, znalazła sie także rodzina arabska. Zabrakło mi języka sąsiadów- sprawców tej tragedii. Nie wnuków, prawnuków nazistów tylko przedstawicieli narodu sprawców- Niemców.
Może wzorem Izraela, który wysyła każdego ucznia w miejsce zagłady Żydów, wprowadzić coś podobnego w Europie. Każdy Europejczyk powinien zobaczyć podobne miejsce. Być przynajmniej raz w miejscu gdzie ludzie byli gorsi od zwierząt. Złe porównanie. Zwierzęta nie zabijają bez powodu.
Życie to nie tylko piątkowy wieczór. To tragedie, które wydarzyły się i dzieją się dzisiaj.
Nigdzie nie znalazłem informacji ile ha zajmuje dzisiaj Muzeum.
Odnoszę jednak wrażenie , że każda z tych ofiar, jej prochy dysponuje większą przestrzenia niż podczas pobytu w tym obozie.

3  Dziękujemy, Jan B
Zrecenzowano: 28 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Miałam okazje być w tym muzeum wielokrotnie. Powiem, ze jest na wysokim poziomie, ponieważ tu można zobaczyć ekspozycje które są w dobrym stanie i mają kilkadziesiąt lat. Na samym terytorium napisy są w kilku językach, również i angielskim, to znaczy ze każdy sam zmoże sobie poradzić ze zwiedzeniem danego terenu. W innym przypadku można poprosić przewodnika w centrum obsługi muzeum.
Na tym terenie można całkowicie się wchłonąć w atmosferę tych strasznych wydarzeń, ponieważ, że niektóre baraki wyglądają tak samo jak w te dawne lata.

Dziękujemy, monika_fishman
Zrecenzowano: 27 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Zwiedzanie muzeum zmusza do zadumy.
Przejście wyznaczonej trasy obozu zajęło nam ok 2 godzin, łącznie z wizytą w dostępnych barakach oraz zwiedzaniem ekspozycji.
Przy wysokich temperaturach i dużym nasłonecznienia koniecznie przyda się woda do picia- cały teren obozu jest w pełnym słońcu, w barakach bardzo duszno.
W niedzielnych godzinach popołudniowych bardzo komfortowe zwiedzanie - rodziny i pojedynczy turyści, niewiele grup zorganizowanych.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
2  Dziękujemy, szabowskamalgorzata
Zrecenzowano: 15 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Myślę że zwiedzenie Majdanka jest obowiązkowym Punktem w Lublinie jako żywy ślad historii. Cały kompleks jest dość obszerny i zwiedzenie go zajmuje ponad godzinę

Dziękujemy, monkamaj
Zrecenzowano: 14 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Wejście na teren muzeum jest nieopłatne, chociaż warto zaopatrzyć się w krótki ilustrowany przewodnik za 6 zł - zawiera wiele ciekawych informacji i uzupełnia wiedzę, którą można zdobyć z tablic informacyjnych. Ciekawe ekspozycje i poruszające widoki przy okazji długiego spaceru po terenie obozu, wygodne buty obowiązkowe. Chociaż pod Mauzoleum można też podjechać samochodem - wjazd na parking i na drogę wewnętrzną to koszt dodatkowych 5 zł.

Majdanek to zdecydowanie nie jest atrakcja dla kilkuletnich dzieci, które znudzone rozpraszają naprawdę zaangażowanych zwiedzających. Dojrzałość emocjonalna jest warunkiem koniecznym to zrozumienia i docenienia wartości tego miejsca.

Brakowało mi jedynie miejsc siedzących na trasie zwiedzania, żeby usiąść z rodziną na ławce i przeczytać spokojnie kolejny fragment przewodnika.

Dziękujemy, martak297