“Zatrucie”
U Wnuka — recenzja

U Wnuka
Nr 37 wśród 213 Restauracje (Zakopane)
Polecane, biorąc pod uwagę: Rodziny z dziećmi, Kuchnia miejscowa
Opis: Jesteśmy najstarszą restauracją w Zakopanem. Nasze dania serwowane są od ponad wieku i opierają się na tradycyjnej kuchni góralskiej. Restauracja „U Wnuka” znajduje się w budynku wybudowanym przez Józefa Krzeptowskiego przed 1850 rokiem w Zakopanem. Jest to pierwszy piętrowy dom na Podhalu, w którym od początku prowadzona była karczma. Tu znajdowała się także pierwsza poczta, sklep, kasyno i pierwsza biblioteka w Zakopanem. W 1907 roku przybył do Zakopanego znany lwowski restaurator – Jan Wnuk. Miał gotować specjalnie dla goszczącego w Zakopanem pisarza Henryka Sienkiewicza. Poznał wtedy córkę Józefa Krzeptowskiego – Józefę, (jedną z szesnaściorga dzieci), pracującą wówczas w restauracji Karpowicza. Ślub wzięli 26 października 1907 roku i wspólnie otworzyli restaurację Jana Wnuka. Tu na pierwszym piętrze przyszło na świat sześcioro dzieci: Antoni 1909), Janina (1911), Henryk (1913), Włodzimierz(1915), Mieczysław (1917) i Zofia (1919). Tu spotykały się dwa światy – w karczmie z wyszynkiem- góralski i w restauracji - inteligencki. Bywali tu m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, słynna aktorka Helena Modrzejewska, znakomity niemiecki pianista Egon Petri, poeta i dziennikarz Stanisław Stwora, angielski pisarz Graham Green, Gen. Józef Haller, dr Tytus Chałubiński, Wincenty Witos, ale także Bartuś Obrochta, Stanisław Nędza-Kubiniec, Wojciech Brzega, poseł Wojciech Roj, Józef Krzeptowski „Ujek” i przedstawiciele chyba wszystkich rodów podhalańskich. W 1904 roku tu właśnie powstał Związek Górali pw. bł. Andrzeja Boboli, który przekształcił się w Związek Podhalan. Po II wojnie światowej restaurację przekształcono w kawiarnię prowadzoną przez ZZG, potem PSS „Społem”.W latach 90-tych XX wieku budynek powrócił do rodziny Wnuków Od 11 lat w restauracji „U Wnuka” organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne: wystawy sztuki ludowej, fotografii, promocje filmów i książek, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i kolęd po to, by ponownie łączyć ludzi miejscowych i turystów złaknionych autentycznej atmosfery zakopiańskiej starówki, jaką niewątpliwie stanowi ulica Kościeliska.

Tydzień temu po wizycie w restauracji i zjedzeniu moskola z boczkiem całą noc wymiotowałam, a przez następne trzy dni byłam chora. Mogę się tylko domyślać, w jakim stanie były składniki, z których przygotowano moje danie.
Historia miejsca zobowiązuje. Bardzo mi przykro, że dla zysku na masowym kliencie oszczędza się w tej restauracji w tak podły sposób, bo miejsce ma piękną historię i powinno w skomercjalizowanym Zakopanem świecić przykładem.

Dziękujemy, tanitaciesielska

Zrecenzowano 18 sierpnia 2019

Niestety mamy mieszane uczucia co do tej restauracji. O ile zupy (rosół oraz żurek) były bardzo dobre o tyle placek po zbójnicku był już średni. Gulaszowi brakowało całkowicie przypraw, dało się zjeść ale był jałowy.

Dziękujemy, Adrian S
Zrecenzowano 16 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Do Wnuka trafiliśmy skuszeni perspektywa posłuchania kapeli góralskiej na żywo. Pora obiadowa, idealnie. Dotarliśmy po 17tej. Muzyka miała być na 18tą. Zamówiliśmy jedzonko. Borowikowa, barszczyk, moskol, placki ziemniaczane, naleśniki z serem. Zjedliśmy. Poprawne, ale to wszystko. O 18:30 zapytałam gdzie kapela. Pół godziny spóźnienia, a na miejscu 1 muzykant. Reszta podobno utknęła w korku... Dzieciaki były już zmęczone, więc postanowiliśmy odpuścić. Poczuliśmy zawód, bo mieliśmy obiecaną muzykę na żywo, której nigdy nie usłyszeliśmy. I na koniec: nasza córeczka przyszła w swoim "stroju góralki" ;) i bardzo chciała zrobić sobie zdjęcie z kelnerką. W odpowiedzi na prośbę usłyszałam: "Może później."

Dziękujemy, joannawit
Zrecenzowano 8 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Bardzo smaczne dania spośród bogatej karty. W drugiej sali (izbie) można było zjeść w spokojniejszej atmosferze. Przyjemny wystrój. Polecamy

1  Dziękujemy, 991tomaszj
Zrecenzowano 7 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Pyszne śniadanko ,kolacja tez oprócz zupki dla córeczki i chodź rosołek nie zachwycał pani szybko go wymieniła wiec brak minusa ,super obsługa ,przyzwoite ceny napewno wrócę kolejny raz ,bo wole poczuć troszkę miejscowego klimatu niż fastfood.

Dziękujemy, Jarob80

U Wnuka — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Zakopane, Małopolskie

Byłeś(-aś) w U Wnuka? Podziel się wrażeniami!