Kaziemierz

Atrakcja obowiązkowa, podkreśla klimat Krakowskiego Kazimierza. Niby nic wspaniałego, ale klimat... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano: 18 czerwca 2018
Dreamer472996
Można zobaczyć, by wspomóc finansowo (bilet 10 zł, cegiełka)

Zrecenzowano: 30 listopada 2016
382wandaw
Rzeszów

Zrecenzowano: 5 września 2019 z urządzeń przenośnych

Przeszliśmy całą dzielnicę żydowską i każdą synagogę - duże rozczarowanie. Na dzień dobry naganiacz zmuszający do kupienia biletu (10 zł), uprawniające do wejścia do synagogi i na cmentarz. Zaatakował nas od samego przekroczenia bramy i najchętniej zaciągnąłby nas do kasy. Zamknął nam drzwi cmentarza przed nosem, żebyśmy nic nie zobaczyli bez kupienia biletu. Niestety widzieliśmy... Nagrobki ogrodzone i zasłonięte siatkami, a przez to kompletnie niewidoczne. Odechciało nam się zwiedzania tego miejsca, po takim dzikim zachowaniu. I z tego co widzieliśmy - nie tylko nam.

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2019
Dziękujemy, zwiatremwewlosach
Zrecenzowano: 23 września 2018

Remu to najstarsza synagoga Krakowa, w chwili obecnej jedna z dwóch czynnych ale tylko w niej regularnie odbywają się nabożeństwa. Ufundował ją naczelny rabin krakowskiej gminy żydowskiej i rektor jesziwy Mojżesz ben Isserles zwany powszechnie Remu. Spoczywa on na położonym obok synagogi cmentarzu, a jego grób uchodzi za miejsce cudowne. Jako jeden z niewielu ocalał pomimo iż Niemcy zburzyli cały cmentarz (tego który chciał zniszczyć grób rabina podobno raził piorun). Do synagogi wchodzimy przez klimatyczny dziedziniec na którego murze znajdują się liczne tablice upamiętniające żydowskich mieszkańców Krakowa. Do niewielkiej sali modlitewnej wchodzimy przez ładny kamienny portal. Obok niego zabytkowa kamienna skarbona. Wewnątrz pełne wyposażenie liturgiczne: poźnorenesansowy Aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa), pulpit kantora oraz na środku bima (bima i pulpit to rekonstrukcje po wojennych zniszczeniach ale oryginalne są drzwi do bimy choć pochodzą z innej synagogi ). Ciekawostką jest krzesło po prawej stronie Aron ha-kodesz, które nigdy nie jest zajmowane z szacunku dla rabina Remu, który tu właśnie zwykł się modlić. Synagoga wraz z przyległym cmentarzem to miejsce niezwykłe. Świeżo odremontowane odzyskało dawny blask. Nie można ominąć będąc na Kazimierzu.

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2018
Dziękujemy, Marcin66
Zrecenzowano: 29 sierpnia 2018

Domy modlitwy mówią dużo o swoich wiernych. Mała synagoga była ciekawym uzupełnieniem wizyty na Kazimierzu. Nasze kółko historyczne zorganizowało wycieczkę przez wszsytkie najważniejsze synagogi, w tym Remuh. Ta jest chyba najmniejsza, ale chyba najpiękniejsza. Nas oczywiście interesowało, dlaczego tak się nazywa synagoga i czy jest jedyną czynną w Krakowie.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2018
Dziękujemy, janwidawski
Zrecenzowano: 18 czerwca 2018

Atrakcja obowiązkowa, podkreśla klimat Krakowskiego Kazimierza. Niby nic wspaniałego, ale klimat niesamowity

Termin skorzystania z atrakcji: maj 2018
Dziękujemy, Dreamer472996
Zrecenzowano: 30 listopada 2016

Nic wielce atrakcyjnego, ale wyobraźnia podpowiada, jak wyglądają śluby w synagodze (sporo filmów to pokazuje). Obok cmentarz Remuh, trzeba pod kamyk na grobie wsunąć karteczkę z życzeniem, podobno się sprawdzi.

Termin skorzystania z atrakcji: listopad 2016
Dziękujemy, 382wandaw