“Bardzo polecam”

Euskadi Kuchnia Baskijska
Nr 258 wśród 2 105 Restauracje (Kraków)
Okolica: Stare Podórze
Okolica: Stare Podórze

Do Euskadi udaliśmy się po uprzedniej lekturze optymistycznych i frapujących materiałów na blogach kulinarnych, z których dowiedzieliśmy się, że menu bazuje na produktach sprowadzanych z Hiszpanii i Wenecji, a tamtejszym szefem kuchni jest Damian Surowiec, który wcześniej miał pracować w Londynie, a także w samym Kraju Basków.

W Euskadi serwowane są głównie pintxos i pomniejszone wersje dań głównych zbudowane ze składników właściwych dla baskijskiej kuchni. Te pierwsze są małymi kąskami jedzenia, które tradycyjnie nabijało się na wykałaczkę, skąd ma też pochodzić ich nazwa. I chociaż w Euskadi z tą praktyką się nie spotkaliśmy, to sama wizyta tam okazała się wspaniałym doświadczeniem. Z tamtejszych pintxos zamówiliśmy krokiety z dorsza w sosie tatarskim, miniburgera z iberyjskiej wieprzowiny, krewetki z szynką serano i papryczkę piquillo z musem z dorsza, a następnie się nimi podzieliliśmy, co stanowiło pewnego rodzaju atrakcję.

Ze zjedzonych tam przystawek zdecydowanie najlepiej wspominam papryczkę piquillo nadziewaną brandadą, czyli charakterystyczną pastą z dorsza. Samo warzywo rzekomo było pieczone w piecu opalanym drewnem, co mogłoby tłumaczyć jego aromat. Całość dodatkowo była udekorowana sepią. I chociaż zawsze byłem sceptyczny wobec przedstawicieli tego botanicznego gatunku, to to była bodaj najlepsza propozycja podania papryki, która mnie w zupełności przekonała. Z przystawek jest to absolutny must eat, absolutny.

Z dań głównych z kolei największym sztosem okazał się krab miękkoskorupkowy serwowany wraz z guacamole i sepią. Dużą atrakcją był nie tylko jego unikalny, nietypowy smak, ale też możliwość obcowania z tak ciekawym gatunkiem. W słowach kelnera, że można go zjeść w całości nie było cienia przesady. Do tej pory głowię się nad tym jak dokładnie się nazywa to zwierzątko.

Innym pozytywnym zaskoczeniem okazała się polędwica ze świni iberyjskiej, którą uprzednio karmiono ziołami i żołędziami. I chociaż to wieprzowina, to wyjątkowo można sobie wybrać stopień wysmażenia mięsa. Nawet przy moim januszowskim medium well polędwica wyglądała wyjątkowo zachęcająco.

W jednej z internetowych recenzji, które czytaliśmy, autorka pisała, że ma dosyć mieszane uczucia. Co prawda pewna część jej zarzutów tyczyła się bardziej obsługi i może to rzutowało na jej finalną ocenę całego miejsca, ale sformułowała tam też zarzut w stosunku do samych serwowanych tam potraw. I chociaż była to recenzja sprzed dwóch lat, to nie mogę odmówić jej obserwacjom słuszności. Kuchnia jest faktycznie trochę nierówna, były tam rzeczy które naprawdę bardzo nam smakowały, ale były też takie, które były jedynie przyzwoite jak na przykład ośmiornica po galicyjsku.

Z drugiej strony za całość zapłaciliśmy tam jedynie 160 złotych, co jak na restauracyjne realia Krakowa nie jest szczególnie wygórowaną ceną i czułbym się nie w porządku, gdybym wyolbrzymiał tutaj te nieliczne niedoskonałości tego miejsca. Tym bardziej, że niezwykle podobał mi się cały koncept wielu małych dań, tworzących nasz jeden pełnoprawny obiad. Raczej nigdy nie chodziliśmy wcześniej do restauracji, aby zapchać się tam węglami, tylko żeby popróbować nowych, wcześniej niespotykanych przez nas ciekawych kompozycji, więc posiłek w Euskadi okazał się świetną przygodą.

Bardzo pozytywnie oceniam też obsługę, obsługujący nas kelner wykazał się dużą znajomością serwowanych tam rzeczy i odpowiednio nas poinstruował. Po tym jak dzięki jego ingerencji nie zrezygnowaliśmy z papryczki piquillo na rzecz innego mniej atrakcyjnego pintxo, zdaliśmy się w zupełności na jego zdanie podczas wyboru tamtejszych pomniejszonych wersji dań głównych.

Bardzo polecam.

1  Dziękujemy, Lofja

Zrecenzowano 25 sierpnia 2019

Trafiliśmy tutaj przypadkiem. W sąsiedniej restauracji nie było miejsca. W sumie zamówiliśmy 6 tapas na dwie osoby. Krokiety z szynki i dorsza godne polecenia. Osobiście bardziej smakowały mi te z szynką. Kolejna para to ośmiornice z pieczonymi ziemniakami (smaczne :)) i Tortilla con cambas - smaczna i pożywna. Całkiem inne doświadczenie niż tortilla znana z kuchni meksykańskiej. Chorizo, krewetki , cebula i jajka doskonale się komponują w tej potrawie. Na koniec ostatnia para: wątróbka królicza na pieczywie i kwiat cukinii faszerowany świeżym serem. Wątróbka delikatna choć trochę krwista, cukinia smakowita choć porcja niewielka.

GODNE POLECENIA DOŚWIADCZENIE KULINARNE

1  Dziękujemy, slawiktadeusz
Zrecenzowano 5 sierpnia 2019

małe porcje ale bardzo smaczne ! Fajne wnętrze i fajny sposób podania tapas. Bardzo duży wybór i naprawdę doskonałe składniki
Lokal klimatyczny i urządzony ze smakiem.

1  Dziękujemy, JAWROT
Zrecenzowano 17 czerwca 2019 z urządzeń przenośnych

Bardzo dobre tapasy :) polędwica z iberyjskiej świni wygrały. Krewetki z szynka tez bardzo dobre. Patatas bravas to nie to co w Barcelonie ale tez bardzo dobre. Polecamy. Bardzo szybko obsługa

1  Dziękujemy, 967dominikr
Zrecenzowano 5 czerwca 2019 z urządzeń przenośnych

Nie ma słow zeby opisac te feerie smakow! Oryginalne katalonskie(nie baskijskie) smaki! Wspaniale Panie Danielu!

Termin wizyty: kwiecień 2019
2  Dziękujemy, 540magdalenaz

Euskadi Kuchnia Baskijska — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Kraków, Małopolskie
Kraków, Małopolskie

Byłeś(-aś) w Euskadi Kuchnia Baskijska? Podziel się wrażeniami!