“Historia zamknięta w zapałce”
Muzeum Zapałek — recenzja

Muzeum Zapałek
Nr 5 wśród 28 atrakcji (Częstochowa)
Informacje o atrakcji
Zrecenzowano 18 sierpnia 2015

Pochodzę z Częstochowy i stwierdzenie, ze cudze chwalimy, swego nie znamy idealnie tutaj pasuje. Odwiedziłam starą zapałczarnie dopiero niedawno i zdążyłam już zwiedzić naprawdę sporo muzeów i tym podobnych miejsc. W niewielu miejscach czuje się "duszę" ów miejsca a tu ją czuć wręcz namacalnie. Jakby to miejsce zostało w przeszłości, jak gdyby czas zatrzymał się w miejscu. Polecam odwiedzić to miejsce każdemu kto pochodzi z Częstochowy lub okolic. Uważam, że to obowiązkowa pozycja do zobaczenia w naszym mieście zaraz po Jasnej Górze.

4  Dziękujemy, Paulina W
Napisz recenzję
Muzeum Zapałek — pojawiły się nowe recenzje!
Sprawdź najnowsze recenzje

Zrecenzowano 2 sierpnia 2015

Jedyne takie miejsce, gdzie można poznać tajniki produkcji zapałek. Ciekawe historie, pokaz jednego z pierwszych filmów nakręconym na ziemiach polskich, kolekcja rzeźb z jednej zapałki. I to co najważniejsze: ludzie, którzy opowiadają o tym miejscu z pasją. Mam nadzieję, ze to miejsce wbrew pojawiającym się wiadomościom pozostanie otwarte jak najdłużej.

Dziękujemy, KasiaKacz
Zrecenzowano 9 maja 2015 z urządzeń przenośnych

Gdyby na świecie było więcej takich miejsc, to wszystkim nam żylo by się dużo lepiej ;). Jakby czas stanął w miejscu. Super ludzie, kawał historii i samo miejsce jakieś takie magiczne... polecam bardzo.

Dziękujemy, katja1978
Zrecenzowano 10 grudnia 2014

Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce będąc w Częstochowie.

Polecam przed wyjazdem sprawdzić godziny otwarcia, poza sezonem zdarzało się ze muzeum było zamknięte i należało się umówić na godzinę na zwiedzanie :)

Zwiedzanie całego muzeum zajmuje około godziny czasu, plus czas w sklepiku, gdzie można kupić oryginalne zapałki w różnym rozmiarze i kolorze :)

Ważną informacją może być też fakt, że obiekt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

1  Dziękujemy, Tomek_Nowak
Zrecenzowano 7 grudnia 2014

Interesujące muzeum o którym mój chłopak z Częstochowy nigdy nie słyszał ;) Troche niepewnie czuliśmy się czekając przed bramą wejściową. Jak przed jakąś opuszczoną od lat fabryką na końcu świata. Trzeba dzwonić by ktoś wpuścił nas do środka. Bardzo miła pani oprowadziła nas (2 osoby) po wszystkich pomieszczeniach opowiadając jak długa drogę musi przebyć zapałka od momentu bycia drzewem az do zapakowania w pudełko. Dodatkowo wystawa różnych pudełek z całego świata i rzeźb wykonanych z 1 zapałki oraz projekcja 2 filmów. W sezonie jesienno-zimowym trzeba się dobrze ubrać - brak ogrzewania ! Interesujący sklepik z pamiątkami. Dużym minusem jest stan techniczny pomieszczeń. Wydaje mi się, że wystarczyłoby je pomalować i nieco posprzątać a zwiedzanie by dużo na tym zyskało.

Dziękujemy, rzukosoczek

Muzeum Zapałek — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Częstochowa, Województwo śląskie
Częstochowa, Województwo śląskie

Byłeś(-aś) w Muzeum Zapałek? Podziel się wrażeniami!