Przywoływanie wspomnień z dzieciństwa

Zrecenzowano: 9 września 2019
Dominkab
Gdynia, Polska

Zrecenzowano: 12 września 2019 z urządzeń przenośnych

Byliśmy jak na wakacjach u babci. Piekące koguty gęgającą gęsi i zapach jabłek w domu. Brawo za tworzenie atmosfery zapomnianej wsi. Obiekt o wielkich walorach architektonicznych. Pieczołowicie zachowane zabudowania bardzo pomocni opiekunowie ekspozycji w strojach ludowych. Wszędzie bite ścieżki, zadbane ogródki,kapliczki i duuuużo historii. Polecam spędziliśmy tak około 3,5 godziny i wcale się nie dłużyło. Co ciekawe po obiekcie można spacerować zimą. Chałupy są wtedy zamknięte. Aby odpocząć pod starą lipą polecam usytuowaną na terenie skansenu Pijalnię gdzie są przepyszne herbatki i inne pyszności dostępne nawet późna jesienią ale tedy siedzi się przed kominkiem.

Dziękujemy, Marg0N
Zrecenzowano: 9 września 2019

Jako małe dziecko spędzałam czasem wakacje u dziadków na wsi właśnie na Warmii. To były pierwsze lata mojego życia, ale pamiętam zapach tego domu, drewniane łóżka, skrzynię na wielką, puchatą, ciężką pościel. Pamiętam styl życia, pobieranie wody ze studni.
I to właśnie poczujecie w skansenie w Olsztynku.
Pięknie odrestaurowane domy z różnych zakątków Warmii, a właściwie całe gospodarstwa, z zagrodami, oborami z owcami, budynkami gospodarskimi i ogródkami z kwiatami (pachnący groszek <3).
Budynki mieszkalne są w pełni wyposażone, nawet w ramki ze zdjęciami. I ten zapach wszechobecnego drewna, kamienia, piwnicy i odrobiny kurzu - ja osobiście uwielbiam :)

Dziękujemy, Dominkab
Zrecenzowano: 6 września 2019 z urządzeń przenośnych

Wspaniale miejsce ,warte odwiedzenia.Duzo domów, dobrze utrzymane eksponaty ,w każdym domu osoba która służy pomocą i wiedzą w razie pytań.

Dziękujemy, malgorzatag890
Zrecenzowano: 15 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Po pierwsze- TŁUMY! Bardzo nas to zaskoczyło, chociaż liczyliśmy się z tym, ponieważ pojechaliśmy w słoneczny dzień wolny od pracy. Problem z parkingiem plus płatny 5 zł po odszukaniu miejsca. Miejsce jednak ciekawe, dobrze utrzymane a koszt wejscia dla osoby dorosłej 16 zł. Czuć folklor. Dziś akurat był festiwal ziół, ale spectrum dni tematycznych jest szersze. W zwiazku z tym było wiele straganów, pokaz muzyki ludowej itp. Co mnie zaskoczyło? Fakt, ze nie było w sprzedazy tandety. Lokalne wyroby, rękodzieło, alkohole, sery, ryby, mięsiwa. Bardzo fajnie! Przyjadę jeszcze raz!

Dziękujemy, Aleksandra P
Zrecenzowano: 29 lipca 2019 z urządzeń przenośnych

Piękny, funkcjonalnie rozplanowany skansen (zwiedzam wszystkie, które napotykam podczas krajowych wycieczek), niezniszczony podczas wojny, pięknie położony, atrakcyjny również dzięki obecności zwierząt (koniki polskie, gęsi, króliki, koguty i kury). Dobre zaplecze sanitarne, dużo ławek i miejsc do odpoczynku, Pijalnia Ziół, gdzie można spróbować lemioniady różanej czy chleba z miodem. Lekki niesmak pozostawilo zachowanie personelu (większość, choć nie wszystkie) panie postrzegają swój obowiązek wyłącznie w respektowaniu porządku zwiedzania. Jak bardzo rozumiem potrzebę przestrzegania zasad i niedotykania eksponatów, myślę, że osiem godzin pracy w jednej chacie można byłoby poswiecic na opowiadanie o lokalnych zwyczajach, zwracanie uwagi na ciekawostki itp., nie tylko pokrzykiwanie z kąta na turystów Wielki plus na Pani, która wciągnęła nas w rozmowę na temat sztuki ludowej (w tym oprowadzenie osmiolatka po wystawie, by odnalazł eksponaty z ulotki...)

Dziękujemy, Joanna S