Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Nr 4 wśród 11 atrakcji (Elbląg)
Więcej informacji o atrakcji
Informacje o atrakcji
Zalecany czas pobytu: 1–2 godziny
Opis dostarczony przez właściciela obiektu: Muzeum w Elblągu to najstarsze muzeum Warmii i Mazur i jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Założone w 1864 roku pruskie Stadtliche Museum zrujnowały wydarzenia II wojny światowej. Tradycję kolekcjonowania zbiorów przywrócono w 1954 roku już w granicach polskich. Gromadzone od 150 lat zbiory można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza. Budynek wschodni Podzamcza, zmodernizowany w 2014 roku w ramach unijnego programu Museums over the Borders, prezentuje dziś zwiedzającym film holograficzny oraz 3 wystawy stałe: Historie ponad granicami - film holograficzny przedstawiający w ultranowoczesnej, atrakcyjnej i uniwersalnej formie dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku. Elbląg Reconditus - 700-letnia historia miasta, przerwana brutalnie w 1945 roku, mozolnie odtwarzana na podstawie wieloletnich badań archeologicznych. Przypomina skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto oraz jego siłę do podniesienia się z upadku. Historia w twarzach, twarze historii – wystawa oparta na cyklu filmowych wywiadów z byłymi mieszkańcami Elbląga. Opowieści, dokumenty, przedmioty i fotografie przedstawiają obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci. Goci. Znad Bałtyku do Rzymu – Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata. Zachodni budynek kompleksu muzealnego nazwę Gimnazjum zawdzięcza założonej w 1535 roku szkole humanistycznej. Obecnie poddawany jest intensywnym pracom remontowym i w związku z tym jest zamknięty dla zwiedzających
Przydatne informacje: Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, Toalety, Zajęcia dla młodzieży, Zajęcia dla małych dzieci, Schody/winda
Kontrybutor: poziom 5
Liczba recenzji: 51
39 recenzje(-i) atrakcji
common_n_attraction_reviews_1bd8 Podziękowania: 3
“Ciekawe”
Zrecenzowano: 10 sierpnia 2016

Frombork to mała miejscowość.zamek gdzie mieszkał Kopernik to teraz muzeum.w środku są zpiory z życia Mikołaja Kopernika. Z wieży jest widok na Mierzeję Wiślaną. Warto odwiedzić kościół i posłuchać gry na organach.

Data wizyty: lipcu 2016

Liczba recenzji: 1
common_n_attraction_reviews_1bd8 Podziękowania: 2
“Muzeum dla każdego”
Zrecenzowano: 22 maja 2016

Miłe zaskoczenie. Byłam zaskoczona obsługą turystow przez Panie, które tam pracują. Wystawy potrafią zainteresować widza każdego rodzaju. Coś cudownego. Nie spodziewałam się takich "atrakcji" wchodząc na teren muzeum.

Data wizyty: maju 2016
2 Dziękujemy, Adriana G
Luksemburg (miasto), Luksemburg
Kontrybutor: poziom 2
Liczba recenzji: 6
common_n_attraction_reviews_1bd8 1 podziękowanie
“Super atracja dla dzieci”
Zrecenzowano: 29 grudnia 2015

Ciekawe i godne polecenia dla turystów w każdym wieku. Interesujące ekspozycje - niektóre z nich dość zaskakujące. Budynek Muzeum położony jest blisko rzeki i w bliskiej okolicy Starego Miasta. W każda niedziele wejście do Muzeum jest za darmo.

Data wizyty: grudniu 2015
1 Dziękujemy, Aga1901
Kontrybutor: poziom 3
Liczba recenzji: 7
4 recenzje(-i) atrakcji
common_n_attraction_reviews_1bd8 Podziękowania: 9
“To trzeba zobaczyć”
Zrecenzowano: 18 października 2015

Zaskoczenie i zachwycenie w jednym - to dosłownie trzeba zobaczyć. Jeśli słowo "muzeum" kojarzy Ci się z zakurzonymi rupieciami, to Elbląskie Muzeum zaskoczy Cie ogromnie. Multimedialne wystawy i sposób przedstawienia historii momentami zapierają dech w piersiach.

Data wizyty: wrześniu 2015
1 Dziękujemy, Marcin K
Kraków, Polska
Kontrybutor: poziom 5
Liczba recenzji: 79
30 recenzje(-i) atrakcji
common_n_attraction_reviews_1bd8 Podziękowania: 22
“Dwa światy dla wytrwałych.....”
Zrecenzowano: 23 września 2015 z urządzeń przenośnych

Pokochaliśmy Elbląg z jego historią. Muzeum to dwa budynki po zwiedzeniu pierwszego można się mocno zniechęcić. Obok budynku starej szkoły w dawnym budynku pałacowym jest.....cudo muzealne. Rozumiem zachwyty w recenzjach ale przewrotnie nie napiszę za wiele aby była niespodzianka. Polecam szczególnie film z opowieściami mieszkańców a film holograficzny to już materiał na kolejną recenzję. Polecam!!!!!! Polecam, polecam!!! I jeszcze jedno ..... urocze zaangażowane Panie z obsługi w nowej części!!!!

Data wizyty: wrześniu 2015
1 Dziękujemy, Margo N

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Elbląg, Warmińsko-Mazurskie

Byłeś(-aś) w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu? Podziel się wrażeniami!