“Super atracja dla dzieci”

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Nr 4 wśród 12 atrakcji (Elbląg)
Więcej informacji o atrakcji
Informacje o atrakcji
Zalecany czas pobytu: 1–2 godziny
Opis dostarczony przez właściciela obiektu: Muzeum w Elblągu to najstarsze muzeum Warmii i Mazur i jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Założone w 1864 roku pruskie Stadtliche Museum zrujnowały wydarzenia II wojny światowej. Tradycję kolekcjonowania zbiorów przywrócono w 1954 roku już w granicach polskich. Gromadzone od 150 lat zbiory można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza. Budynek wschodni Podzamcza, zmodernizowany w 2014 roku w ramach unijnego programu Museums over the Borders, prezentuje dziś zwiedzającym film holograficzny oraz 3 wystawy stałe: Historie ponad granicami - film holograficzny przedstawiający w ultranowoczesnej, atrakcyjnej i uniwersalnej formie dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku. Elbląg Reconditus - 700-letnia historia miasta, przerwana brutalnie w 1945 roku, mozolnie odtwarzana na podstawie wieloletnich badań archeologicznych. Przypomina skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto oraz jego siłę do podniesienia się z upadku. Historia w twarzach, twarze historii – wystawa oparta na cyklu filmowych wywiadów z byłymi mieszkańcami Elbląga. Opowieści, dokumenty, przedmioty i fotografie przedstawiają obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci. Goci. Znad Bałtyku do Rzymu – Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata. Zachodni budynek kompleksu muzealnego nazwę Gimnazjum zawdzięcza założonej w 1535 roku szkole humanistycznej. Obecnie poddawany jest intensywnym pracom remontowym i w związku z tym jest zamknięty dla zwiedzających
Przydatne informacje: Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, Zajęcia dla młodzieży, Toalety, Schody/winda, Zajęcia dla małych dzieci
Zrecenzowano 29 grudnia 2015

Ciekawe i godne polecenia dla turystów w każdym wieku. Interesujące ekspozycje - niektóre z nich dość zaskakujące. Budynek Muzeum położony jest blisko rzeki i w bliskiej okolicy Starego Miasta. W każda niedziele wejście do Muzeum jest za darmo.

1  Dziękujemy, Aga1901
Napisz recenzję
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu — pojawiły się nowe recenzje!
Sprawdź najnowsze recenzje

Zrecenzowano 18 października 2015

Zaskoczenie i zachwycenie w jednym - to dosłownie trzeba zobaczyć. Jeśli słowo "muzeum" kojarzy Ci się z zakurzonymi rupieciami, to Elbląskie Muzeum zaskoczy Cie ogromnie. Multimedialne wystawy i sposób przedstawienia historii momentami zapierają dech w piersiach.

1  Dziękujemy, Marcin K
Zrecenzowano 23 września 2015 z urządzeń przenośnych

Pokochaliśmy Elbląg z jego historią. Muzeum to dwa budynki po zwiedzeniu pierwszego można się mocno zniechęcić. Obok budynku starej szkoły w dawnym budynku pałacowym jest.....cudo muzealne. Rozumiem zachwyty w recenzjach ale przewrotnie nie napiszę za wiele aby była niespodzianka. Polecam szczególnie film z opowieściami mieszkańców a film holograficzny to już materiał na kolejną recenzję. Polecam!!!!!! Polecam, polecam!!! I jeszcze jedno ..... urocze zaangażowane Panie z obsługi w nowej części!!!!

1  Dziękujemy, Margo N
Zrecenzowano 13 września 2015 z urządzeń przenośnych

Po kilku latach, poszliśmy z żoną do muzeum i totalne zaskoczenie, nowoczesna , multimedialna i przede wszystkim bardzo ciekawa wystawa na parterze i w piwnicy a na pierwszym piętrze aż mnie zatkało ( ogromne wrażenie ) na koniec film bardzo sugestywny. NAPRAWDĘ POLECAM.

2  Dziękujemy, PAWEŁ K
Zrecenzowano 18 sierpnia 2015 z urządzeń przenośnych

Świetne wystawy. W szczególności na nowo zaaranżowana wystawa o początkach okolic miasta - osadzie Truso. Wystawa na piętrze zapierajaca dech w piersiach! Nigdy czegoś takiego nie widziałem (przynajmniej w Polsce północnej).
Ponadto bardzo miła i pomocna obsługa.

2  Dziękujemy, interlokutor

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Elbląg, Warmińsko-Mazurskie

Byłeś(-aś) w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu? Podziel się wrażeniami!