Z potencjałem

Miejsce mam wrażenie odwiedzane rzadko, przez małą liczbę ludzi. A szkoda, bo bilet nie jest drogi... Przeczytaj więcej

Monika C
Twierdza Wisłujście- warto zobaczyć:-)

Zrecenzowano: 19 sierpnia 2019
kawoszka12
Polska Północna, Polska

Zrecenzowano: 31 sierpnia 2019

O tej twierdzy usłyszałam od koleżanki mieszkającej w Gdańsku. Obiekt raczej mało znany a szkoda. Miejsce jest świetne, przewodnicy mają niesamowitą wiedzę a atmosfera niesamowita. Twierdza widziała kawał historii- polecam pojechać, posłuchać, podziwiać

Dziękujemy, kkazamo
Zrecenzowano: 23 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Że taki obiekt zamykany jest w sezonie o tak wczesnej porze. I od strony lądu i o rzeki robi wrażenie. Niestety os środka nie udało się zobaczyć. 17.10 ostatnie wejście. :-(

Dziękujemy, xgrigorij
Zrecenzowano: 19 sierpnia 2019

Twierdza Wisłoujście jest unikalnym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej. Jest to jeden z czterech pomników historii w Gdańsku. Pozostałe pomniki historii w Gdańsku to: miasto w zasięgu obwarowań z XVII w. (uznane za pomnik historii w 1994 r.), Pole Bitwy na Westerplatte (uznane za pomnik historii w 2003 r.) oraz zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku Oliwie (uznany za pomnik historii w 2017 r.). Przypuszcza się, że już za panowania książąt pomorskich mogła istnieć tu strażnica.
Jednakże pierwsze wzmianki o istnieniu strażnicy na miejscu dzisiejszej Twierdzy pochodzą z XIV w. Była to budowla drewniana, która często ulegała zniszczeniu. Pierwsza stała budowla fortyfikacyjna powstała tu po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego . Warto poczytać sobie więcej na temat Twierdzy z fachowej literatury czy choćby z internetowych opracowań. Będąc tam, człowiek odnosi wrażenie jakby cofnął się o kilka wieków wstecz. W pobliżu Twierdzy znajdują się pozostałości bunkrów. Miejsce to powinni zwiedzić nie tylko mieszkańcy Gdańska. Było to bowiem ważne miejsce strategiczne nie tylko dla gdańszczan, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju (można było stąd kontrolować ruch statków wchodzących do portu w Gdańsku i wychodzących z portu). Jest to interesujące miejsce do zwiedzania także dla zagranicznych turystów.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
74  Dziękujemy, kawoszka12
Zrecenzowano: 18 sierpnia 2019

Przyjechaliśmy z rodziną pozwiedzać Gdańsk.
Do twierdzy trafiliśmy jak się okazało godzinę wcześniej, czego nie byliśmy świadomi. Twierdza była otwarta więc weszliśmy ją zwiedzać w między czasie jeszcze poszliśmy psa do samochodu odprowadzić gdyż nie można jej zwiedzać z pupilami. Po ponownym wejściu zostaliśmy wyproszeni obraźliwymi słowami przez ciecia, który nagle pojawił się. Przeszła nam chęć na zwiedzanie jej i pojechaliśmy dalej.
Obsługa poniżej jakiejkolwiek normy, a godziny otwarcia wpisane drobnym maczkiem w tablicę znalezisk archeologicznych prawie niezaóważalne.

Dziękujemy, Piotr T
Zrecenzowano: 4 sierpnia 2019

Bardzo mocny punkt na turystycznej mapie Gdańska. Zwiedzanie w grupach razem z przewodnikiem, bilet rodzinny 7 zł za osobę, parking bezpłatny. Pasjonaci, którzy przybliżają losy twierdzy robią to w sposób profesjonalny, a zarazem potrafią zaciekawić nawet młodszych turystów.
Dodatkowo niesamowity widok z wieży.

1  Dziękujemy, Michał P