Statek muzeum

Zrecenzowano: 4 marca 2019
amalcher2
Słupca, Polska

Zrecenzowano: 27 maja 2019 z urządzeń przenośnych

SS Sołdek wchodzi w skład muzeum narodowego w Gdańsku. Jest to pierwszy statek całkowicie wybudowany w Polsce po II wojnie światowej. Oddany do użytku 22 października 1949 roku. Statek ten wycofano ze służby w 1980 roku. Statek to typ masowca o napędzie parowym. Bilet normalny kosztuje 8 pln, a ulgowy 5 pln. Warto wykupić karnet na trzy obiekty muzeum narodowego.

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2019
1  Dziękujemy, mikezelizy
Zrecenzowano: 4 marca 2019

Zacumowany na brzegu Motławy. Warto zobaczyć, bo to przecież pierwszy powojenny statek wyprodukowany w Polsce. Dla dzieci myślę, że też będzie ciekawy.

Termin skorzystania z atrakcji: luty 2019
1  Dziękujemy, amalcher2
Zrecenzowano: 14 stycznia 2019

Trafiło mi się zlecenie dokowania tego statku przy okazji przeglądu okresowego.Nie mogłem odmówić sobie sposobności obejrzenia go [jako pilot nie płaciłem za wstęp] i porównania ze znanymi mi warunkami życia i pracy na morzu.Tak wyobrażałem sobie realia pracy na statkach w czasach konwojów a nawet w powieściach Conrada. Maszynownia dozorowana na okrągło,obecnie silnik uruchamia się z mostku i nikt nie siedzi w siłowni, podobnie jak pod maską samochodu. Nawigacja z obiektów lądowych i gwiazd,radar i GPS nie były jeszcze w użyciu.Kabiny i mesy tak się miały do współczesnych statkowych apartamentów jak karczma do pięciogwiazkowego hotelu.Każdy statek ma swój charakter, ten był wredny.Z dużym trudem udało mi się umieścić go w doku i z przyjemnością wróciłem na ląd.

Termin skorzystania z atrakcji: listopad 2018
Dziękujemy, Andrzej S
Zrecenzowano: 16 sierpnia 2018

Statek SS Sołdek to morski skansen. Jest ciekawą opcją dla tych, którzy chcą poznać warunki życia marynarzy na statku w powojennej Polsce.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2018
1  Dziękujemy, Jakub C
Zrecenzowano: 24 kwietnia 2018

Dobra propozycja dla prawie wszystkich.
Z wiadomych względów nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi (z wózkami w szczególności) i dla osób niepełnosprawnych. Strome schody ograniczają możliwości poruszania się szczególnie małych dzieci po statku no ale tego uniknąć się nie dało i dla mnie jest to oczywiste. Ogólnie 6-latek dawał sobie doskonale radę.
Minusem jest opis pomieszczeń i urządzeń na statku. Bardzo ubogi; Np. trzeba się dobrze dopatrywać miniaturowych tabliczek nad drzwiami kajut żeby się dowiedzieć kto dane miejsce zajmował. Brak również terminologii morskiej - a szkoda bo mimo wszystko to oddaje klimat żeglugi (szczególnie słysząc, że mesa to kuchnia ;) )
Na plus zasługuje wysoki stopień zachowania oryginalności statku. Dużo pomieszczeń otwartych, w maszynowni i na mostku można się wszystkim "pobawić", dotknąć, pomacać. Brak tabliczek "nie dotykać" należy niewątpliwie do jednej z największych zalet statku - nareszcie odchodzimy od tego stereotypu który skutecznie odstraszał od wizyt w takich miejscach.
Generalnie jest to dobra propozycja. Na pewno będąc w gdańsku nie sposób pominąć tej atrakcji która mimo niedociągnięć warta jest uwagi, bo w sumie do poprawy opisów wystarczy kilka kartek i trochę toneru w drukarce :)

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2018
1  Dziękujemy, Kuba_TR