Piekny zamek z Baranowie Sandomierskim

Na poczatku wrzesnia 2019r będąc na wczasach w Sandomierzu odwiedziliśmy piekny pałac w... Przeczytaj więcej

Supersmakosz
Mały Wawel.

Zrecenzowano: 3 września 2019
annaD4395RZ
Tarnobrzeg, Polska

Zrecenzowano: 3 września 2019

Zespół zamkowo-parkowy jest wybudowany w stylu manierystycznym (przejściowym między renesansem a barokiem). Można w nim zaobserwować barokowy przepych w postaci bogatych zdobień, rzeźb, obrazów i złotych mebli. Wystrój robi duże wrażenie i zostaje w pamięci na długo. Rzeczywistość nie jest jednak różowa. W środku widać ślady dawnej świetności, lecz obiekt jest już nadgryziony zębem czasu i zaniedbania. Taka sytuacja nie dziwi, gdyż obecnie jedynym źródłem utrzymania zamku są śluby i wesela odbywające się w nim. Brak gospodarza lub funduszy unijnych sprawia, że zamek nie wygląda już, niestety, tak, jak mógłby wyglądać. I, być może, jak wyglądał dawniej.

Wstęp do parku kosztuje 2 zł, zwiedzanie indywidualne Zbrojowni Rycerskiej - 6 zł i zwiedzanie zamku z przewodnikiem - 15 zł. Są też bilety ulgowe. Najlepiej wykupić pełen pakiet (park + zbrojownia + zamek) po 20 zł. Wtedy mamy nieograniczony czas pobytu i fotografowania. Można zjeść posiłek w Restauracji Magnackiej. Przy zamku znajduje się hotel i pole golfowe.

Polecam młodym parom do ślubnych sesji fotograficznych i ślubu/wesela oraz turystom lubiącym zwiedzać zamki czy obiekty związane ze sztuką. Jest to także dobre miejsce dla szukających wypoczynku w ciszy i spokoju. Na zamku odbywa się sporo wydarzeń kulturalnych. Rodziny z dziećmi są mile widziane i również znajdą rozrywkę dla siebie.

Dziękujemy, annaD4395RZ
Zrecenzowano: 27 sierpnia 2019

Dla mnie- historyka z wykształcenia- wizyta na Zamku w Baranowie Sandomierskim była smutnym doświadczeniem. Z zewnątrz dawna rezydencja polskich rodów szlacheckich prezentuje się okazale. Niestety we wnętrzach na próżno szukać śladów dawnej świetności. Oczami mojej wybujałej wyobraźni widziałam jednak ten przepych, okazałe meble, wspaniałe zastawy, bogate zdobienia... . Jednaj w rzeczywistości można by powiedzieć: dacza dla prominentów epoki komunizmu. Nie piję w żaden sposób do samego Muzeum. Ostatecznie PRL to część naszej historii i nawet zmiany nazw ulic jej nie wymażą. Ubolewam raczej nad ciężkimi losami naszego kraju i zadaję sobie pytanie: co gdyby nie Potop, zabory, I i II wojna światowa...iloma wspaniałymi zabytkami moglibyśmy się cieszyć?
Niemniej jednak odwiedziny na Zamku były ciekawym doświadczeniem. Jeśli ktoś ma wolne popołudnie albo bywa przejazdem w okolicy- czemu nie?

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2018
1  Dziękujemy, Dorota R
Zrecenzowano: 13 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Piękny i zabytkowy Zamek. Cisza i spokój. Pobyt relaksujący i wyciszający. Śniadania smaczne. Polecam :)

Dziękujemy, martina8419
Zrecenzowano: 2 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Nie zwiedzałam Zamku ponieważ podróżuję z psem wiec mogłam tylko popatrzeć z zewnątrz.
Zamek piękny. Bilet wstepu do parku 2zł.
Park dość miły choć fragmenty wyasfaltowanych ścieżek gryzą się ze stylem parku i zamku. To co najsmutniejsze to zaniedbania w przyzamkowych częściach ogrodu/ parku: niedokończone ciecia żywopłotów, puste fontanny i obsypujące się mury- albo brakuje tu rak do pracy albo gospodarza.

Dziękujemy, KasiaDerewicz
Zrecenzowano: 14 lipca 2019

Znakomicie oprowadzająca pani przewodnik przedstawiła losy pałacu aż do współczesności. I nasunęła się taka refleksja - po kilku wiekach świetności przyszły w XIX i XX wieku klęski - kolejne pożary, przejęcie przez Niemców podczas II wojny światowej, a nade wszystko upaństwowienie i wprowadzenie bolszewickich porządków - niszczyć, kraść, wycinać drzewa, grabić, zająć pańskie apartamenty. Paradoksalnie sztandarowa inwestycja komunistyczna - kombinat siarkowy - uratowała pałac. Dziś we wnętrzach można obejrzeć repliki mebli, nieco uratowanych sztukaterii i kopie wspaniałych obrazów. Ale uratowano pałac, wyjątkowo udany przykład manieryzmu. Uratowano piękne ogrody. Zachowały się nawet oryginalne dzieła wielkich twórców, jak niewielki witraż projektu Mehoffera w kaplicy zamkowej.
Trzeba to miejsce odwiedzić i zwiedzić, a także pospacerować po parku.

Dziękujemy, jacekgornicki