Piekny zamek z Baranowie Sandomierskim

Na poczatku wrzesnia 2019r będąc na wczasach w Sandomierzu odwiedziliśmy piekny pałac w... Przeczytaj więcej

Supersmakosz
Smutne losy wspaniałej rezydencji

Zrecenzowano: 27 sierpnia 2019
Dorota R
Lublin, Polska

Zrecenzowano: 27 sierpnia 2019

Dla mnie- historyka z wykształcenia- wizyta na Zamku w Baranowie Sandomierskim była smutnym doświadczeniem. Z zewnątrz dawna rezydencja polskich rodów szlacheckich prezentuje się okazale. Niestety we wnętrzach na próżno szukać śladów dawnej świetności. Oczami mojej wybujałej wyobraźni widziałam jednak ten przepych, okazałe meble, wspaniałe zastawy, bogate zdobienia... . Jednaj w rzeczywistości można by powiedzieć: dacza dla prominentów epoki komunizmu. Nie piję w żaden sposób do samego Muzeum. Ostatecznie PRL to część naszej historii i nawet zmiany nazw ulic jej nie wymażą. Ubolewam raczej nad ciężkimi losami naszego kraju i zadaję sobie pytanie: co gdyby nie Potop, zabory, I i II wojna światowa...iloma wspaniałymi zabytkami moglibyśmy się cieszyć?
Niemniej jednak odwiedziny na Zamku były ciekawym doświadczeniem. Jeśli ktoś ma wolne popołudnie albo bywa przejazdem w okolicy- czemu nie?

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2018
1  Dziękujemy, Dorota R
Zrecenzowano: 13 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Piękny i zabytkowy Zamek. Cisza i spokój. Pobyt relaksujący i wyciszający. Śniadania smaczne. Polecam :)

Dziękujemy, martina8419
Zrecenzowano: 2 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Nie zwiedzałam Zamku ponieważ podróżuję z psem wiec mogłam tylko popatrzeć z zewnątrz.
Zamek piękny. Bilet wstepu do parku 2zł.
Park dość miły choć fragmenty wyasfaltowanych ścieżek gryzą się ze stylem parku i zamku. To co najsmutniejsze to zaniedbania w przyzamkowych częściach ogrodu/ parku: niedokończone ciecia żywopłotów, puste fontanny i obsypujące się mury- albo brakuje tu rak do pracy albo gospodarza.

Dziękujemy, KasiaDerewicz
Zrecenzowano: 14 lipca 2019

Znakomicie oprowadzająca pani przewodnik przedstawiła losy pałacu aż do współczesności. I nasunęła się taka refleksja - po kilku wiekach świetności przyszły w XIX i XX wieku klęski - kolejne pożary, przejęcie przez Niemców podczas II wojny światowej, a nade wszystko upaństwowienie i wprowadzenie bolszewickich porządków - niszczyć, kraść, wycinać drzewa, grabić, zająć pańskie apartamenty. Paradoksalnie sztandarowa inwestycja komunistyczna - kombinat siarkowy - uratowała pałac. Dziś we wnętrzach można obejrzeć repliki mebli, nieco uratowanych sztukaterii i kopie wspaniałych obrazów. Ale uratowano pałac, wyjątkowo udany przykład manieryzmu. Uratowano piękne ogrody. Zachowały się nawet oryginalne dzieła wielkich twórców, jak niewielki witraż projektu Mehoffera w kaplicy zamkowej.
Trzeba to miejsce odwiedzić i zwiedzić, a także pospacerować po parku.

Dziękujemy, jacekgornicki
Zrecenzowano: 22 maja 2019

Zamek pierwotnie należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. potem właścicielem Baranowa był ród Górków, potem kupili go Leszczyńscy no i zamek ma w sobie stylu rodziny Leszczyńskich. Wspaniała architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn Stanisław Leszczyński, był królem Polski. Potem było wielu innych właścicieli zamku min Lubomirscy, Potoccy i Krasiccy. Zamek warto zwiedzać z przewodnikiem który szczegółowo opowiada historię zamku.

Termin skorzystania z atrakcji: lipiec 2018
1  Dziękujemy, 786asiad