Zrecenzowano: 29 sierpnia 2019

W Zamku Czocha spędziłam niezapomniane wakacje z rodzicami będąc sześcioletnia dziewczynką.Tato był oficerem lotnictwa w 1977r a był to,jak obecnie, WDW czyli wojskowy dom wczasowy.Po 42 latach zwiedzałam obiekt,który trudno nazwać muzealnym ,z moimi nastoletnimi dziećmi.
Mury trochę zmalały a obiekt zmarniał.Parkiety, marmury ,kominki noszą wyraźne ślady nadmiernego zużycia. Są dziś eksploatowane przez kolonistów w wakacje i rzesze turystów cały rok.
Sala tortur czy lapidarium to zbyteczny,trochę tandetny dodatek do trasy zwiedzania ,która jest za krótka i pozostawia niedosyt.
Pan przewodnik zdążył przedstawić skrót faktów historycznych.Najbardziej poruszające są jednak legendy zamkowe ,które majaczą mi w głowie po 42 latach...Biała Dama ,niemowlę...,ktoś zamurowany żywcem...
Po krótkim zwiedzaniu polecam kawę i lody w kawiarni Grota,która w pierwszym momencie jest wręcz odpychająca i ponura,.Docierają tu zapachy i widoki z zaplecza kuchni...?
A kawa -włoska znakomita .Lody - ok.Przydało by się parę kwiatków na tym ponurym podworcu...
Najprzykrzej wyglądają jednak oficyny wzdłuż ulicy ,gdy idziemy od parkingu.Ruina.
Obiekt ma niesamowity urok,czar,historię a popada powolutku w ruinę.. .jak wiele , ,poniemieckich' 'śląskich zabytków...przykre.

Dziękujemy, beatajacekglowaccy
Zrecenzowano: 21 sierpnia 2019

Największą atrakcją jest to, że się śpi w starych zamkowych murach. Standard jest bardzo średni, ale zabytkowy charakter zamku to rekompensuje. Restauracja niewielka, z całkiem dobrym jedzeniem. Parking jest w pobliżu zamku. Śniadanko takie sobie, nie nastawiałbym się na wielką ucztę. Pomimo, że latem w zamku są prowadzone kolonie dla młodzieży to o godzinie 22 jest cisza jak makiem zasiał :)
Warto odwiedzić jako ciekawostkę.

Dziękujemy, Przemek28
Zrecenzowano: 15 czerwca 2019

Bardzo fajna lokalizacja, Hotel w samym zamku. Miłe zaskoczenie jak na swoje trzy gwiazdki. Bardzo ładne pokoje tematyczne. Cisza spokuj akceptują zwirzęta domowe, goście mogą bezpłatnie zwiedzać zamek. Dobra baza wypadowa dla miłośników historii. Godny polecenia Trochę zbyt mała restauracja.

Wskazówka dotycząca pokoi: Fajny pokuj myśliwski.
Termin pobytu: maj 2019
Dziękujemy, Wojciech K
Zrecenzowano: 11 maja 2019 z urządzeń przenośnych

Warto odwiedzic! Kawal historii. Przepiekne wnetrza. Chwila zadumy. Otoczenie zamku. Piekne miejsce na mapie Polski. Warto warto i jeszcze raz warto! Nie ma nad czym sie zastanawiac. Polecam rowniez kawiarnie na terenie zamku.

Termin pobytu: czerwiec 2018
Dziękujemy, bubasek
Zrecenzowano: 21 marca 2019

Niesamowicie malowniczy zamek pełen urokliwych, tajemniczych zakamarków.Do licznych z nich- mieszkając na zamku- można bez problemu zaglądać, do innych- w trakcie zwiedzania z przewodnikiem. Polecam wybrać się do Czochy na kilka dni w czasie słonecznej pogody i nie spiesząc się smakować urodę tego miejsca. Jest tutaj raj dla miłośników fotografowania.Polecam przejażdżkę stateczkiem po Jeziorze Leśniańskim skąd rozpościerają się widoki zamku zapierające dech w piersiach. Magię miejsca docenili również miłośnicy czarów Harry Pottera, którzy organizują na zamku swoje zjazdy. Zamek stanowi również scenerię do cyklicznych inscenizacji z czasu II wojny światowej,. Magia tego miejsca przyciąga również filmowców. Kręcono tutaj m. in." Tajemnice twierdzy szyfrów".
Kilka innych ciekawostek : w okresie PRL-u zamek był utajniony (nie był umieszczany na mapach). Zamek swojego czasu uznany został przez National Geographic za najciekawszy zamek świata, a miłośników Harrego Pottera tak zauroczył, że rozpoczęli zbiórkę na ...wykup zamku !
Z minusów wymienić można kuchnię, która właścicieli wybredniejszego podniebienia raczej nie zadowoli, osoby mniej sprawne mogą mieć problem z pokonywanie licznych schodów. Nie polecam również nocnego zwiedzania zamku z mikro inscenizacjami. Dość drogo (45 zł za osobę) i kiczowato.Są to jednak drobiazgi w stosunku do uczty duchowej i estetycznej, jaką to miejsce zapewnia.
Zamek odwiedziłam w maju 2018 roku i zakochałam się w nim. Wracam w tym roku na wiosnę.

Termin pobytu: maj 2018
Dziękujemy, Galeon23