Göteborg
Haga Nygata

Zrecenzowano: 21 czerwca 2019
krzysztofk890
Warszawa, Polska
XVII-wieczna Haga - przepiękne miejsce.

Zrecenzowano: 10 września 2016
Leptoptilos
Gdynia, Polska
Przeczytaj wszystkie recenzje (2 333)

Zrecenzowano: 21 czerwca 2019

Kiedy usłyszałem od mojej rodzinki o planach zawiezienia nas do Hagi to oczywiście zaprotestowałem ale szybko się okazało, że chodzi tu o urokliwą dzielnicę Göteborga, która jest szczególnym miejscem dla turystów.

Rzeczywiście snując się wąskimi uliczkami Hagi i główną Haga Nygata, odwiedzając wiele sklepów z rękodziełem, antykami i pamiątkami o skandynawskich motywach, czuliśmy ten turystyczny klimat. Z uwagi na brak czasu nie byliśmy w najbardziej znanej w tej dzielnicy kawiarni Cafe Husaren gdzie można skosztować skandynawski specjał „kanelbullar” (drożdżówki cynamonowe) stanowiący podobno ulubiony dodatek Szwedów do „małej czarnej” (fika)

Samą ulicę Haga Nygata (ok. 450m długości) tworzy niska, charakterystyczna dla dawnej architektury miasta, zabudowa, tj. kamienny parter i drewniane pietra co było połączeniem bezpieczeństwa i mniejszych kosztów ponieważ z jednej strony normy przeciwpożarowe nie zezwalały na wyższą niż dwupiętrowa zabudowę drewnianą a z drugiej budowa z tego typu elementów (drewno) była o wiele tańsza. Tego typu budynki nazywano „domami wojewody” (landshövdingehus).

W dawnych latach Haga była dzielnicą biedoty i nie cieszyła się zbyt dobrą sławą co nie zachęcało do jej zwiedzania. Dziś to jednak zupełnie inny świat gdzie można poczuć klimat podobny starych części miast europejskich pełnych pamiątek i turystycznego luzu.

Krzysztof

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2018
Dziękujemy, krzysztofk890
Zrecenzowano: 27 lutego 2018 z urządzeń przenośnych

Piękne budynki, wspaniała architektura. Czysty teren i dobrze zagospodarowany. Znajdzie się tam wszystko, kawiarnie, restauracje, sklepy.

Termin skorzystania z atrakcji: luty 2018
1  Dziękujemy, Ada J
Zrecenzowano: 20 września 2017 z urządzeń przenośnych

Warto przejść się i zobaczyć :) naprawdę poodkrywac i popodziwiac, super klimatyczne miejsce z kanapkami i fajnym jedzeniem

Termin skorzystania z atrakcji: wrzesień 2017
Dziękujemy, Marza123
Zrecenzowano: 10 września 2016

Ulica pełna wspaniałego klimatu: niska zabudowa drewniane fasady, kafejki i sklepiki wychodzące na brukowaną ulicę. Wspaniałe miejsce na niespieszny spacer i dobrą kawę w uroczym miejscu.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2016
Dziękujemy, Leptoptilos
Zrecenzowano: 5 września 2016

Jeśli masz troszkę wolnego czasu a pogoda sprzyja to warto zobaczyć tę nietypową dzielnicę. Drewniana stylowa zabudowa w wersji skandynawskiej z wieloma kawiarniami, restauracjami oraz sklepikami. Można wejść po schodach na górę choćby dla samego widoku dzielnicy.

Termin skorzystania z atrakcji: sierpień 2016
Dziękujemy, mariuszj2001