Piękny kawałek historii

Zrecenzowano: 20 kwietnia 2019
926majab
Przyjemne

Zdecydowanie dla osób lubiących historie. Osobiście dużo bardziej podobał mi się z zewnątrz niż z... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano: 22 lipca 2019
mirekemil
Lądek-Zdrój, Polska
Przeczytaj wszystkie recenzje (2 677)

Zrecenzowano: 22 lipca 2019

Zdecydowanie dla osób lubiących historie. Osobiście dużo bardziej podobał mi się z zewnątrz niż z wewnątrz

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
Dziękujemy, mirekemil
Zrecenzowano: 20 kwietnia 2019 z urządzeń przenośnych

Obowiązkowe miejsce w trakcie wizyty w Taranto dla osób lubiących historię. Przewodnik mówiący płynnie po angielsku, dokładnie oprowadził nas po zamku, w każdym pomieszczeniu dodając kolejną ciekawą opowieść. Warownia malowniczo usytuowana nad brzegiem morza, z wież widok na otwarte może. Polecam!

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2019
1  Dziękujemy, 926majab
Zrecenzowano: 26 sierpnia 2018

Dzisiejszy Zamek Aragoński zwany też Zamkiem św. Anioła - potężne fortyfikacje obronne, znajduje się na wyspie, miejscu antycznego miasteczka Taranto. Miał strzec wejścia z Mar Grande na Mar Piccolo, czyli z Morza Jońskiego do zatoki.
Pierwsze fortyfikacje obronne powstały to już w 780 r. za sprawą Bizantyńczyków, w celu obrony przed atakami Republiki Weneckiej i Saracenów. Ówczesne sposoby walki to włócznie, strzały, kamienie, wrzący olej zatem wieże były wysokie i wąskie. Zmieniające się metody walki zmusiły do zmodernizowania twierdzy,co rozpoczęto w roku 1486 z woli Ferdynanda I króla Neapolu (syna króla Aragonii). Wieże obniżono, znacznie pogrubiono nadano im okrągły kształt by zmniejszyć impet kul armatnich - powstały potężne, widoczne do dziś basteje wysunięte przed lico muru, ze stanowiskiem artyleryjskim i wieloma otworami strzelniczymi na różnych poziomach. Powstało ich 7 - cztery tworzyły czworokąt wokół zabudowań wielkiego dziedzińca, 3 ciągnęły się wzdłuż brzegu kanału. Zamek miał 2 wyjścia z mostami na przeciwległe strony wyspy.
Za czasów Habsburgów twierdza straciła na znaczeniu i pełniła funkcję więzienia. Za Napoleona znów zaczęła być potrzebna, poszerzono wtedy kanał, by stał się bardziej żeglowny i zbudowano most, który ma oryginalny mechanizm obrotowy a nie podnoszony. (W Polsce są 4 takie m.in. na wyspie Wolin).
Zamek dziś należy do Marynarki Wojennej i jest udostępniony do zwiedzania nieodpłatnie, ale z przewodnikiem w osobie mundurowego pana marynarza.
Zobaczymy wnętrza, zejście nad kanał z widokiem na most, makietę zamku, kaplicę (która w 1933 roku została
ponownie sakralizowana, bo wcześniej znajdowały się tam strażnica i stajnie), ciekawe artefakty z wykopalisk, a na dziedzińcu dawne działa.
Fascynujące miejsce, pełne historii.

Termin skorzystania z atrakcji: lipiec 2018
2  Dziękujemy, aleksandradudek
Zrecenzowano: 13 listopada 2016

Byliśmy w tym zamku już po sezonie. Mieliśmy przewodnika tylko po włosku a my włoskiego ani w ząb ale sam zamek jest na tyle fajny, że warto go obejrzeć.

Termin skorzystania z atrakcji: listopad 2016
Dziękujemy, mqrcin
Zrecenzowano: 1 września 2016

Zamek bardzo ładny, przestronny. Warto zwiedzić go wieczorem, jest pięknie oświetlony sprawia wrażenie tajemniczego i niedostępnego. Naszym przewodnikiem miał być Pan, który podobno mówił w tym języku, niestety ani razu nie użył języka angielskiego, na moje pytania po angielsku o historię zamku pokazał palcem na wiszące na ścianie zamku informację w gablotach. Bardzo nie miła obsługa.
Wrażenie obiektu bardzo pozytywne reszta NIE KONIECZNIE.

Termin skorzystania z atrakcji: kwiecień 2016
Dziękujemy, Marta H