Przy drodze :)

Tuż przy drodze stoi takie cudo ! ogromne, urocze i zaskakujące formą. Chciałoby się przeneieść w... Przeczytaj więcej

Zrecenzowano 1 tydzień temu
Ewa K
Oborniki, Polska
Zamek KRZYŻTOPÓR

Piękne ruiny zamku, Dużo spacerowania po zakamarkach, Piękne widoki na okoliczne pola. Mało znany... Przeczytaj więcej

mirek030201
Pruszcz Gdański, Polska

Zrecenzowano: 29 sierpnia 2019

Ruiny rezydencji pałacowej przemawiają do przybywających turystów. Tak jakby chciały powiedzieć ocalcie nas od zapomnienia. Być może warto nas odrestaurować. Była to największa w Europie zabudowa pałacowa przed powstaniem Wersalu. Ścieżki zwiedzania dostępne dla każdego. Jednak dla turysty potrzebna jest wiedza, którą warto uzyskać od miejscowego przewodnika.

Termin skorzystania z atrakcji: czerwiec 2019
Dziękujemy, HARAAM
Zrecenzowano: 26 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Zamek to must see dla osób, które podróżują i choć w pierwiastku czują się podróżnikami a nie tylko turystami (Ale pamiętajcie, turysta to nic złego!! Każdy, kto ruszy się z domu jest fantastyczny :)). To tak na wstępie. Naprawdę wart zwiedzenia, a wolność w eksplorowaniu tylko wzmaga w nas uczucie małych odkrywców - bo nie stoi żaden ochroniarz za rogiem, by wymownym ruchem palca wskazać nam, że mamy trzymać się utartych szlaków - wręcz przeciwnie! Możemy zaglądnąć w zasadzie każdy zachowany kąt!! Uwielbiamy takie miejsca :))
W zamku są wyznaczone trasy ale niestety nie dostaniemy żadnej ulotki, po prostu przy wejściu jest cały opis a w zamku widoczne są kolory tras. Niestety, słaby opis danych sal, pięter, nieistniejących już pomieszczeń uruchamiał naszą wyobraźnię ale zapewne nijak miał się do rzeczywistości. To na pewno mankament zamku. Dostrzegliśmy jedynie tabliczkę z salą balową (choć już wchodząc do niej od razu można się domyślić).
Jeśli chodzi o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, to by zobaczyć główne atrakcje zamku, nie będzie żadnych problemów z poruszaniem się.
Cenowo naprawdę wychodzi korzystnie (normalny 11 zł ulgowy 8 zł).
Parking jest darmowy, dość spory i będąc w niedzielę nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem i mimo wielu aut, tego tłumu naprawdę nie było „czuć” w zamku.
Mam nadzieję, że włodarze postarają się o lepszy opis pomieszczeń, bo mimo iż to są gołe ściany, warto wiedzieć co gdzie się znajdowało. Ulotki tez super sprawa - nawet w wersję zalaminowaną za kaucją, by nie generować śmieci, warto zamek zaopatrzyć :)
Polecam!

Dziękujemy, ninisiaq
Zrecenzowano: 25 sierpnia 2019

Pierwszy raz miałem przyjemność stać u progu Zamku Krzyżtopór około 30 lat temu, razem z moimi Rodzicami. Niestety zła pogoda - ulewny deszcz, przeszkodził zwiedzaniu. Zamek był zupełnie w innym stanie, niż obecnie. To znaczy, podobnie daleki od okresu swojej świetności - ruiny. Z tą różnicą, iż wówczas miał miejsce etap "doprowadzenia ruin do poziomu bezpiecznego zwiedzania".... Pozostał niedosyt, jak i zobowiązanie by ponownie wrócić. I zwiedzić. Po latach, jako dojrzały rodzic, w ramach wakacyjnego poznawania piękna Naszej Ojczyzny, "na spontanie" wziąłem swoją Rodzinę w podróż do Ujazdu. Rozkoszowałem się tą chwilą... Ehs... jak zawsze - nie tylko ja mam tą "przypadłość", towarzyszyła mi myśl, iż olbrzymia to strata dla całego Narodu, Kultury, że obecny stan byłego Zamku Krzyżtopór nie jest spowodowany upływem czasu. Utracone dobra - tak jak w wielu podobnych sytuacjach, pomimo właściwych kodyfikacji prawa międzynarodowego, są dla Narodu Polskiego bezpowrotnie zagrabione. Pomimo tego, z podniesioną przyłbicą, poznać możemy Piękną Historię Polski. Świadczą o tym wycieczki, turyści zarówno z Polski (numery rejestracyjne samochodów zaparkowanych w pobliżu zamku świadczą o tym), jak i pozostałych państw europejskich. Nie była to moja ostatnia wizyta w Ujeździe. Na pewno z kolejna nie będę czekać tak długo :-) Zachęcam Państwa do odwiedzenia tego uroczego miejsca. Załączam fotografie, które są namiastką pozytywnych doznań, dla koneserów nie tylko Historii Polski.

1  Dziękujemy, Witold W. K
Zrecenzowano: 18 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Piękne ruiny, świetne trasy, po których spokojnie można się poruszać, przyjazne ceny biletów, zdecydowanym plusem jest to, iż uznają kartę dużej rodziny. Zdecydowanie miejsce godne obejrzenia!

Dziękujemy, 559kajam
Zrecenzowano: 17 sierpnia 2019 z urządzeń przenośnych

Warto zwiedzić taki piękne miejsce choć mały parking. Słaba gastronomia w okolicy. Płatne wejście do zwiedzania.

1  Dziękujemy, mleni27