“sielsko, anielsko...”

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni
Nr 3 wśród 5 atrakcji (Chęciny)
Więcej informacji o atrakcji
Informacje o atrakcji
Zalecany czas pobytu: 2–3 godziny
Zrecenzowano 18 stycznia 2017

Polecam wszystkim miłośnikom spacerów i historii. Duży teren, spędziłam tam 4 godziny, ale to było za mało, koniecznie muszę tam wrócić :) Cały skansen podzielony jest na sektory tematyczne. Nie zgadzam się z opinią poprzedniczki, że straciła czas na kręcenie się w kółko - ja wszędzie widziałam drogowskazy. Domki wiejskie i małomiasteczkowe wyposażone "na temat" tj. apteka, dom doktora (uwaga - moje kilkuletnie dziecko zdębiało na widok fotela ginekologicznego), szkoła, w wiatrakach ekspozycja dot. zbóż, dworek, którego mieszkańcy wyszli przed chwilą - aż nieswojo, bo zaraz wrócą pewnie...
Wszędzie dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku (meble, wyposażenie kuchni, telefon, żelazka na dusze itp.), sklepikarskie (przepiękna kasa, waga, wyposażenie apteczne) i rzemieślnicze (studio fotograficzne, zakład szewski, kuźnia, stolarnia itp.) oraz rolnicze (zapomniane już brony itp). W zabudowaniach gospodarskich zwierzęta. Jedna z zagród pełni teraz funkcję galerii rzeźb artysty ludowego Jana Bernasiewicza. Mamy więc chałupy, zagrody, dworek, spichlerz, areszt, kościół z plebania, wiatraki i młyn - skansen przenosi nas w czasie lekko łatwo i przyjemnie :)

2  Dziękujemy, Rodzinny_wypad
Napisz recenzję
Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni — pojawiły się nowe recenzje!
Sprawdź najnowsze recenzje

Zrecenzowano 8 stycznia 2017

Bardzo fajny park etnograficzny,wiele ciekawych obiektów.Jak się je ogląda lub dotyka to przypominają się czasy chociażby dzieciństwa.Podzielony na sektory dworski,małomiasteczkowy,wyżynny,lessowy,budownictwa świętokrzyskiego.

Dziękujemy, Andrzej A
Zrecenzowano 19 listopada 2016

Fajne miejsce z fajnymi rekwizytami z dawnych czasów. Można zobaczyć stare wozy, dawną aptekę, gospodarstwo domowe i izby w dawnych domach. Można zrobić masło, lub posiedzieć w dawnej celi więziennej. Jets to bardzo duży teren i potrzeba kilku godzin, aby cały zobaczyć.

Dziękujemy, bozek333
Zrecenzowano 12 października 2016

Wszystko mnie tam zachwyciło. Czułam się jakbym miała znów kilka lat i była na wakacjach u babci. Urokliwe chatynki pod strzechą, zagrody, moja szkoła i sklep jaki pamiętam. Piękny dworek, wszystko wygląda tak jakby mieszkańcy wyszli tylko na chwilę. Klimat prawdziwej Polski zaraz po wojnie a także przedwojennej. Dla mnie magiczne miejsce. Trzeba sobie zarezerwować najmniej 2 - 3 godziny na zwiedzanie, bo wszystko jest warte obejrzenia. Polecam gorąco.

Dziękujemy, Małgorzata K
Zrecenzowano 10 października 2016

Mieszkam w pobliżu skansenu. Ja i moja rodzina lubimy to miejsce. Niestety chcąc trafić na jakieś ciekawe atrakcje trzeba być bardzo czujnym, reklama tutaj nie istnieje. Nawet marny baner przy drodze to już coś by dało. Niestety państwowe "placówki" się nie reklamują, a szkoda wielu ludzi pewnie by chętnie odwiedziło to miejsce wiedząc, że coś się tam dzieje. Ostatnio pojechaliśmy na piknik pszczelarski, a dodatkowo trafiliśmy na rekonstrukcję bitwy pod Lelowem. Pytam: kto miał wiedzieć o tym, dla kogo to, dla radochy zapaleńców???. Jak wspomniałam bywamy tu kilka razy w roku (bo mamy blisko). Bardzo polubiliśmy tamtejszą kuchnię. Niestety odkąd powstał "pałac" weselny niemal niemożliwe jest zjedzenie w niedzielę(kiedy są organizowane atrakcje) obiadu. Duży gmach weselny jest jest albo zamknięty całkowicie albo zamykany popołudniami(bo poprawiny). Kończy się tak, że w starej karczmie odgrzewane są pierogi - których zaraz brakuje, zup brakuje, kelnerka jedna. Komu oni to wybudowali ?bo nie turystom. Podsumowując miejsce fajne, ale pozbawione przyjaznej infrastruktury i reklamy.

Dziękujemy, Anna W

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni — podobne obiekty, przeglądane przez podróżnych

Chęciny, Świętokrzyskie

Kielce, Świętokrzyskie

Byłeś(-aś) w Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni? Podziel się wrażeniami!